UOKiK: nie ma nadużywania dominującej pozycji w dystrybucji heparyn

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   26-10-2009, 09:54

UOKiK: nie ma nadużywania dominującej pozycji w dystrybucji heparyn

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie doszukał się w działaniu firmy Sanofi-Aventis oznak nadużywania dominującej pozycji w zakresie dystrybucji heparyn. Ale farmaceuci podkreślają: nadal są problemy z zaopatrzeniem aptek w lek. Według UOKiK, firmie nie można jednak postawić zarzutu zmniejszania dostaw leku przeciwzakrzepowego do aptek nie uczestniczących w programie usług zaopatrzenia detalicznego.


Obrona przed handlem równoległym

- Jednym ze skutków wdrożenia modelu sprzedaży bezpośredniej przez producenta jest ograniczenie handlu równoległego. Każdy wywóz leków z jednego państwa do drugiego w celu ich sprzedaży i uzyskania godziwego zysku, powoduje zagrożenie braku leków dla pacjentów w kraju eksportu - argumentuje Marta Sendrowicz z kancelarii Allen & Overy, która m.in. doradza koncernowi AstraZeneca w zakresie implementacji systemu sprzedaży bezpośredniej do aptek.

Niedawno informowaliśmy, że Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję uznającą prowadzony przez firmę AstraZeneca sposób dystrybucji leków za  powodujący ograniczenia aptek w dostępie do leków tej firmy, bo wymaga wcześniejszego wpisania się apteki na listę klientów koncernu. Apteka, która tego nie zrobi, nie ma prawa do nabycia leków. Zdaniem GIF, na tym właśnie etapie obrotu lekami dochodzi do nieprawidłowości.

W przypadku leku Clexane, producent nie ogranicza sprzedaży produktu i oferuje go wszystkim aptekom. Problemem jest "jedynie" zbyt mała ilość leku w hurtowniach, spowodowana najprawdopodobniej handlem równoległym. Z tego powodu firma Sanofi-Aventis uzupełniła sprzedaż produktu poprzez wskazane hurtownie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH