USA: nowa pigułka antykoncepcyjna na rynku

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   12-08-2010, 11:45

Federalna Administracja ds. Żywności i Leków (FDA) ostatecznie wydała 13 sierpnia zgodę na wprowadzenie na rynek amerykański nowej, produkowanej we Francji, pigułki antykoncepcyjnej, która chroni kobietę przed zajściem w ciążę do pięciu dni po zbliżeniu.

FDA pod serii testów, stwierdziła, że pigułka pod nazwą Ella, produkowana przez francuską firmę farmaceutyczną HRA Pharma, jest bezpieczna i skuteczna, ale będzie sprzedawana wyłącznie na receptę.

Rozprowadzaniem nowej pigułki w USA zajmie się firma Watson Pharmaceuticals, która zapowiada wprowadzenie jej do sprzedaży już w czwartym kwartale br.

Dotychczas amerykańskie apteki oferowały pigułkę pod nazwą Plan B, skuteczną do 3 dni po współżyciu. Jest ona produkowana przez izraelską firmę Teva Pharmaceuticals i sprzedawana bez recepty kobietom, które ukończyły 17 lat.

Przeprowadzone badania na grupie wyrywkowo wytypowanych 1700 kobiet wykazały, że Ella, poza dłuższym okresem ochrony, jest bardziej skuteczna niż Plan B. U kobiet, które zażywały Ellę istniało 1,8 proc. prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, podczas gdy u tych, które zażywały Plan B – 2,6 proc.

Plan B wprowadzono do sprzedaży bez recepty po wieloletnich sporach z poprzednią republikańską administracją George'a W. Busha, która była niechętna farmaceutycznym środkom planowania rodziny. W końcu zgodziła się na postulaty środowiska lekarskiego, jednak farmaceuta jest zobowiązany przy sprzedaży dokładnie sprawdzić wiek klientki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH