USA: zbyt szybka rejestracja generyków niekorzystna dla pacjentów?

POLITYKA LEKOWA

Autor: Robert Gontarek, LJ/rynekaptek.pl   14-02-2011, 07:18

USA: zbyt szybka rejestracja generyków niekorzystna dla pacjentów?

Przyspieszenie działań dopuszczających lek generyczny do sprzedaży może mieć dwojaki skutek. Pacjent kupi go szybciej, ale po niezbyt atrakcyjnej cenie - przekonuje naukowiec z Kanady.

Planowane skrócenie procedur rejestracyjnych może sprawić, że trafiające do obrotu leki nie będą tańsze niż przy zastosowaniu standardowego podejścia - twierdzi ekspert ds. marketingu, prof. Andrew Ching z Uniwersytetu w Toronto.

Szybciej oznacza gorzej?
Swoje badania odnosi do rynku amerykańskiego. Według niego, szybsze tempo wdrażania generyków do obrotu może zredukować liczbę firm, które zdążą wprowadzić na rynek własny produkt. Ponieważ nie osiągają zamierzonego poziomu zysków, ich leki będą mniej konkurencyjne cenowo.

Dla zilustrowania swoich twierdzeń Ching posłużył się przykładem klonidyny, stosowanej m.in. w leczeniu nadciśnienia. Opracowany przez niego model matematyczny wykazał, że po przyspieszeniu działań rejestracyjnych liczba producentów spadnie z dwunastu do dziewięciu, a więc aż o 25 procent.

Obecnie rejestracja leku generycznego zajmuje amerykańskiej agencji FDA średnio ponad 20 miesięcy. Niepewność terminu uzyskania zgody oraz wysokie koszty przedsięwzięcia mogą przynosić producentowi straty. Ponieważ ostatecznie tracą na tym pacjenci, agencja planuje uprościć procedury rejestracyjne, m.in. zwiększając zatrudnienie. Profesor Ching radzi Amerykanom, by dokładnie przemyśleli ten krok.

80 procent taniej
Twierdzenie prof. Chinga można potraktować jako co najmniej kontrowersyjne, jeśli weźmiemy pod uwagę, że rynkowi leków nic tak dobrze nie robi jak konkurencja, która wymusza obniżenie cen produktów leczniczych.

Szacunki rodzimych wytwórców leków generycznych pokazują, że wejście na rynek kolejnych leków odtwórczych, powoduje spadek cen leków oryginalnych. Generyki są dostępne po cenie od 20% do 80% niższej w porównaniu z cenami leków oryginalnych.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH