USA: zbyt szybka rejestracja generyków niekorzystna dla pacjentów?

POLITYKA LEKOWA

Autor: Robert Gontarek, LJ/rynekaptek.pl   14-02-2011, 07:18

USA: zbyt szybka rejestracja generyków niekorzystna dla pacjentów?

Przyspieszenie działań dopuszczających lek generyczny do sprzedaży może mieć dwojaki skutek. Pacjent kupi go szybciej, ale po niezbyt atrakcyjnej cenie - przekonuje naukowiec z Kanady.


Problemy finansowe w innych państwach europejskich skłaniają ubezpieczycieli do finansowania tańszych generyków nawet w tych krajach, gdzie były dotąd mało popularne. Również kwestia terminu ich rejestracji i wchodzenia na rynek była tematem zainteresowania Komisji Europejskiej, która w swoim raporcie zwracała uwagę, że opóźnianie we wprowadzaniu na rynek leków generycznych przekłada się na wymierne straty dla budżetów państw.

Czekanie oznacza straty
Wyliczenia ekonomistów pokazały, że już w pierwszym roku po wprowadzeniu na rynek leki generyczne są tańsze o 25 proc., a w drugim o 40 proc. od leków oryginalnych. Konkurencja ze strony produktów generycznych prowadzi zatem do znacznego obniżenia cen dla konsumentów.

Badanie KE pokazało także, że po wygaśnięciu patentu na lek oryginalny pacjenci w UE czekają średnio 7 miesięcy na dostęp do tańszego leku generycznego. Przez ten okres płatnik publiczny ponosi stratę 3 mld euro. W Polsce średni okres rejestracji jest jeszcze dłuższy i trwa według danych Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego ok. 24 miesięcy.

Żródło: Science Daily, http://www.sciencedaily.com
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH