Ustawa refundacyjna a nabywanie leków przez szpitale

POLITYKA LEKOWA

Autor: Łukasz Sławatyniec   15-12-2010, 09:41

Ustawa refundacyjna a nabywanie leków przez szpitale Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nabywanie leków przez szpitale w świetle projektu ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych - komentarz praktyczny.

Komentarz opisuje zasady związane z nabywaniem refundowanych produktów przez szpitale w świetle projektu tzw. ustawy refundacyjnej. W opracowaniu przedstawiono obowiązujące regulacje prawne dotyczące omawianego zagadnienia. Wskazano także na praktyczne aspekty funkcjonowania nowych przepisów oraz na zagrożenia, jakie wiążą się z planowanymi zmianami, dotyczące dopuszczalności udzielania darowizn.

Wprowadzenie
Projekt ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych został skierowany do pierwszego czytania w sejmie. Zmienia on zasady dotyczące ustalania cen produktów refundowanych. Zgodnie z podstawową zasadą wyrażoną w tym akcie ceny leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych podlegających refundacji ze środków publicznych będą sztywne, podobnie jak marża hurtowa i detaliczna.

Jednakże w celu realizacji świadczeń gwarantowanych świadczeniodawcy będą mieli prawo (i obowiązek) nabywania produktów po cenie nie wyższej niż urzędowa cena zbytu powiększona o marżę nie wyższą niż marża urzędowa. Powyższe wskazuje na maksymalny charakter cen i marż stosowanych do takich zakupów.

Regulacje prawne dotyczące nabywania produktów przez zakłady opieki zdrowotnej
Ustawa refundacyjna będąca przedmiotem prac parlamentu nie będzie podstawowym aktem regulującym zasady nabywania produktów przez szpitale oraz inne zakłady opieki zdrowotnej. W dalszym ciągu najważniejsze znaczenie będzie miała ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759 z późn. zm.).

Znajduje ona zastosowanie do nabywania leków przez szpitale, o ile wartość zamówienia przekracza kwotę 14.000 euro. Wspomnianą ustawę i wymogi w niej zawarte stosuje się niezależnie od tego, czy zakład opieki zdrowotnej nabywa produkty refundowane czy nie. Opisywana w tym artykule ustawa refundacyjna znajdzie natomiast swoje zastosowanie wyłącznie w odniesieniu do leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych podlegających refundacji. Aktu tego nie będzie się stosowało do pozostałych produktów.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH