Ustawa refundacyjna: dla firm zapowiada się gorące lato

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak   05-04-2011, 13:22

Ustawa refundacyjna: dla firm zapowiada się gorące lato Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Termin wejścia w życie ustawy refundacyjnej z perspektywy czasowej dla przemysłu farmaceutycznego wskazuje, że w tym roku niektórzy nieprędko pojadą na wakacje.

- Firmy farmaceutyczne muszą do połowy roku podjąć kluczowe decyzje związane z pozostawieniem lub nie swoich leków na wykazach refundacyjnych – ocenia Adam Stułka, doradca podatkowy z firmy Deloitte.

Dzisiaj (5 kwietnia) w Senacie odbywają się obrady nad ustawą refundacyjną. Obrady plenarne Senatu, podczas których może dojść do wprowadzenia i głosowania jakichkolwiek poprawek merytorycznych do ustawy są zaplanowane wstępnie na dni: 14-15 kwietnia.

Przewidywany harmonogram
Przy realistycznym założeniu, że zdominowany przez PO Senat nie wniesie dodatkowych poprawek, ewentualnie będą one miały charakter redakcyjny i nie przeciągnie procesu legislacyjnego, ustawa wróci do Sejmu.

Przy podobnie realistycznym założeniu, że Sejm poprawki szybko zatwierdzi, można się spodziewać, że w drugiej połowie kwietnia ustawa trafi do podpisu przez Prezydenta. Jeśli zaś Prezydent RP nie będzie zwlekał z jej podpisaniem, można przyjąć, że najwcześniejszy termin publikacji ustawy w Dzienniku Ustaw będzie na przełomie kwietnia i maja.

Dlaczego moment publikacji ustawy jest tak istotnym momentem. - Bowiem jest cezurą czasową, kiedy i w jakim zakresie ustawa wchodzi w życie – przekonuje menadżer z Deloitte i wyjaśnia:

- Zgodnie z przepisami ustawy, już w ciągu 14 dni od jej publikacji w Dzienniku Ustaw, wejdą w życie pierwsze wybrane przepisy ustawy dotyczące np. negocjacji cenowych dla obecnie refundowanych leków lub produktów leczniczych finansowanych w innej formie ze środków publicznych, np. w ramach programów zdrowotnych.

Decyzje do sierpnia
W ciągu miesiąca od wejścia w życie tych przepisów, zgodnie z ustawą, Minister Zdrowia wezwie firmy, które mają swoje leki na wykazach leków refundowanych do negocjacji w zakresie warunków refundacji i ustalania cen na nowych zasadach.

W ciągu 60 dni od takiego wezwania, firma farmaceutyczna będzie zobligowana do podania pewnych wyczerpujących informacji dotyczących żądanej ceny i innych warunków refundacyjnych.

- Zatem w połowie sierpnia upłynie termin, kiedy firmy farmaceutyczne będą musiały wewnętrznie przemyśleć, zdecydować i podjąć wiążące, definitywne decyzje w sprawie leków, które obecnie są refundowane – stwierdza Adam Stułka.

Jedną z kluczowych decyzji będzie pozostawienie lub usunięcie leków z wykazów refundacyjnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH