Ustawa refundacyjna nie rozwiązuje problemu finansowania chorób rzadkich

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   23-03-2011, 06:59

Ustawa refundacyjna nie rozwiązuje problemu finansowania chorób rzadkich Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt ustawy o refundacji leków nie wprowadza żadnych bezpośrednich zmian w obszarze ocen technologii medycznych, jednak pewne zapisy projektu będą miały wpływ na ten obszar - zauważa Rafał Zyśk, prezes Health Economics Consulting.


Solidarnie, utylitarnie, egalitarnie…
- Czy to wystarczy, by rozwiązać problem finansowania drogich leków na choroby rzadkie? Jeśli przyjmiemy teorię utylitaryzmu, to wszystkie leki sieroce "wypadają" za burtę. Rachunek ekonomiczny nie pozostawia miejsca na współczucie - mówi prof. Szawarski.

Jego zdaniem, egalitaryzm wcale nie jest lepszym rozwiązaniem: Jeśli każdy ma równe prawo do opieki zdrowotnej, to oznacza, że każdy ma prawo do pewnego minimum. Pytanie: kto, w jaki sposób i ze względu na jakie wartości ustala to minimum i czy do tego minimum "wrzucimy" również choroby ultra rzadkie.

Etyka solidarności także nie daje nam możliwości wyłonienia procedur podejmowania decyzji moralnych. Nie da się być solidarnym ze wszystkimi. Trzeba dokonać hierarchii ważności. Zawsze będą istniały grupy rywalizujące o naszą solidarność i trzeba będzie dokonywać wyboru, komu przydzielić ograniczoną pulę pieniędzy. Przekazanie ich jednej grupie oznacza zabranie ich innym.

- Żaden system moralny nie dostarcza obecnie rozwiązania zgodnego z naszym poczuciem sprawiedliwości. Cokolwiek wybierzemy, będzie nas dręczył moralny kac – stwierdza prof. Szawarski.

Z konferencji "Ocena technologii medycznych (HTA) a kluczowe decyzje w ochronie zdrowia" (Warszawa, 22 marca br.). 
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH