Ustawa refundacyjna: poprawki w Senacie i wniosek o odrzucenie

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   27-04-2011, 18:17

Ustawa refundacyjna: poprawki w Senacie i wniosek o odrzucenie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Senator PO zaproponował wykreślenie z ustawy zapisu dotyczącego 3-proc. opłaty od refundacji leków, jaką miałyby płacić firmy farmaceutyczne. Usunięcia zapisu chcą także dwaj senatorowie PiS.

Senat debatował 27 kwietnia nad ustawą o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Głosowania Senatu nad ustawą mają odbyć się 28 kwietnia br.

Ustawa - wchodząca w skład pakietu ustaw zdrowotnych przygotowanych przez rząd - budziła najwięcej kontrowersji. Wniosek o odrzucenie jej w całości złożył w środę (27 kwietnia) senator PiS Stanisław Karczewski.

Senacka komisja ustawodawcza przyjęła w połowie kwietnia opinię, że ustawa jest zgodna z konstytucją, ale zapis dotyczący przekazywania przez firmy farmaceutyczne 3 proc. zysku z refundacji budzi zastrzeżenia.

Michał Okła, senator PO, zgłosił m.in. poprawkę, która wykreśla ten zapis. Usunięcia go chce także senator Bohdan Paszkiewicz (PiS) i senator Tadeusz Gruszka (PiS). Jeśli ta poprawka nie zyskałaby poparcia senatorów, Paszkiewicz chce w kolejnej poprawce ograniczenia podmiotów, które miałyby zostać objęte opłatą.

- Takie rozwiązania zaproponował prof. Marek Chmaj w ekspertyzie przygotowanej dla senackiej komisji ustawodawczej - poinformował Paszkiewicz.

Wiceminister zdrowia Adam Fronczak podkreślił, że skoro pojawiły się wątpliwości dotyczące wprowadzenia opłaty od zysku z refundacji, to MZ przychyla się do jego wykreślenia. Zaznaczył jednak, że pieniądze te miały być przeznaczone na badania niekomercyjne - porównywanie leków generycznych.

Okła zaproponował także, by marża hurtowa w wysokości 5 proc. (obecnie jest to 8,91) została wprowadzona płynnie. W 2012 roku miałaby wynosić 7 proc., w 2013 - 6 proc. urzędowej ceny zbytu. Senator chce także, aby skontrolowane apteki mogły odwoływać się od decyzji Inspekcji Farmaceutycznej czy NFZ. Zgodnie z propozycją mogłyby to zrobić w oddziale wojewódzkim NFZ.

Podobną poprawkę zgłosił senator Piotr Kaleta (PiS). Chce on także, aby cofnięcie aptece przez NFZ zezwolenia na wydawanie leków refundowanych nie było możliwe bez zezwolenia lub wyroku sądu. Kaleta proponuje także zmiany w tabeli marż cen detalicznych. Kolejny senator PiS Piotr Andrzejewski chce, by ceny detaliczne leków w aptekach nie były sztywne - co zakłada ustawa. Zaproponował w zgłoszonej poprawce, by były to ceny maksymalne.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH