W aptekach jest coraz więcej konfiskatorów

POLITYKA LEKOWA

Autor: Gazeta Wrocławska, LJ/rynekaptek,pl   20-01-2009, 14:31

W aptekach jest coraz więcej konfiskatorów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Polsce obowiązuje zakaz wyrzucania przeterminowanych leków do zwykłych kontenerów. Jednak apteki nie mają obowiązku ich przyjmowania. Poza tym musiałyby potem zapłacić za ich utylizację.

Zbieranie i utylizacja przeterminowanych leków to zadanie samorządów (na podstawie ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach - Dz.U. z 2001 r. nr 62, poz. 628). Różnie radzą sobie one z tym zadaniem, jedak coraz rzadziej leki, którym skończył się okres ważności, są wyrzucane przez pacjentów do zwykłych koszy na śmieci.

Jeżeli nawet na terenie województw nie ma jeszcze na stałe zainstalowanych tzw. konfiskatorów, czyli pojemników do gromadzenia przeterminowanych lekarstw, montowanych w aptekach, organizowane są akcje zbiórki i utylizacji leków. Czasami są to akcje doraźne organizowane we współpracy władz samorządowych, środowiska aptekarskiego i inspektoratu farmaceutycznego. W Białymstoku organizatorem akcji zbierania leków w należących do sieci aptekach jest jej właściciel – Cefarm Białystok.

Najlepszym rozwiązaniem jest instalacja takich pojemników na stałe. Coraz częściej samorządy finansują zakup konfiskatorów i utylizację leków.

Tak stało się w powiecie świdnickim, a bezpośrednią przyczyną było niebezpieczne zdarzenie.... Do miejscowego szpitala trafiła dwójka dzieci z ostrymi objawami zatrucia. W koszu niedaleko domu znalazły silne leki na tarczycę. Tabletki były kolorowe, dzieci myślały, że to witaminy i zjadły kilka proszków. Skończyło się na płukaniu żołądka, ale - jak twierdzą lekarze - mogło być dużo gorzej.

 - Problem wyrzucanych lekarstw był naprawdę poważny, dlatego już w ubiegłym roku postanowiliśmy go rozwiązać - mówi Zygmunt Worsa, starosta świdnicki.

Koszt inwestycji to ok. 40 tys. zł za pojemniki i 5,5 tys. zł za ich opróżnianie. Inwestycję dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Specjalne pojemniki pojawią się też w większej ilości w aptekach we Wrocławiu. Od ponad dwóch lat takie rozwiązanie stosowane jest w Legnicy. Apteki w pojemniki wyposaża za darmo wydział ochrony środowiska i rolnictwa Urzędu Miasta w Legnicy.

Trzebinia, Mielec, Ostrołęka, Brzeg, Łomża, Gliwice, Łańcut, Chełm, Przemyśl, Lubliniec - to niewielka część miejscowości, które zorganizowały u siebie akcję zbierania przeterminowanych leków. Prowadzą ją również duże miasta, jak Poznań, Kraków, Bydgoszcz. W Łodzi program zbiórki niepotrzebnych leków działa już od półtora roku. Za ich utylizację płaci miasto. W Warszawie akcja ruszyła już w 2000 roku i obecnie obejmuje ok. 520 aptek.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH