Warszawa: będzie zmiana zarządzenia, będą przyjęcia na chemioterapię niestandardową

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP, LJ, AK/rynekaptek.pl   08-01-2010, 11:03

Warszawa: będzie zmiana zarządzenia, będą przyjęcia na chemioterapię niestandardową Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie nie przyjmuje nowych pacjentów na leczenie chemioterapią niestandardową.

Na kontynuację terapii mogą liczyć tylko ci, którzy rozpoczęli ją w 2009 roku. W podobnej sytuacji jest przynajmniej kilka szpitali w kraju – informuje PAP.

Szpital MSWiA nie podpisał do tej pory umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie chemioterapii niestandardowej na 2010 rok. Terapia kontynuowana jest w przypadku 21 osób. Środki na ich leczenie zostały zapewnione jeszcze w ubiegłym roku.

– Umowa może zostać podpisana dopiero po zmianie zapisu zarządzenia nr 65 wydanego przez prezesa NFZ. Zgodnie z nim, chemioterapia może być wykonywana tylko w ośrodkach, w których jest konsultant. Mamy nadzieję, że zmiana zarządzenia nastąpi bardzo szybko. Bez umowy nie możemy przyjmować nowych pacjentów – wyjaśnia Jarosław Buczek, naczelnik wydziału komunikacji i promocji szpitala MSWiA.

Problematyczny zapis znalazł się w wymaganiach wobec świadczeniodawców podpisujących umowy na wykonywanie chemioterapii niestandardowej, określonych w zarządzeniu prezesa NFZ z listopada 2009 roku.

Przepis sugeruje, że świadczenia chemii niestandardowej udzielane są w miejscu pracy konsultanta krajowego lub wojewódzkiego onkologii klinicznej, hematologii, hematoonkologii dziecięcej, ginekologii onkologicznej, zgodnie ze specyfiką nowotworu.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH