Warszawa: marsz i protest branży zielarsko-medycznej

POLITYKA LEKOWA

Autor: PP/rynekaptek.pl   20-05-2010, 09:22

Warszawa: marsz i protest branży zielarsko-medycznej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W środę (19 maja) w Warszawie przeciwko zmianom w przepisach dotyczących handlu w sklepach zielarskich protestuje około 200 przedstawicieli tej branży.

W ich ocenie rozporządzenie wydane przez MZ wprowadza reglamentację rynku, jest niekorzystne dla pacjentów, zmusza ich do szukania prostych naturalnych preparatów wyłącznie w aptekach, a nie w miejscach położonych blisko ich domów, do których byli przyzwyczajeni.

To, jak przekonują może doprowadzić do podniesienia cen naturalnych i tradycyjnych produktów leczniczych oraz zmniejszenia ich dostępności. Rozporządzenie może doprowadzić także do likwidacji wielu podmiotów gospodarczych, nie tylko sklepów, ale także plantatorów i producentów w branży.

Ryszard Zaremba, koordynator marszu z Polskiej Izby Zielarsko-Medycznej i Drogeryjnej powiedział w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że pikietujący oczekują zmiany postawy resortu w stosunku do ich grupy.

– Oczekujemy zmian głównie w postaci rozporządzenia z października 2009 roku w sprawie „wykazu produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego i w punktach aptecznych”. Na skutek tego  sklepom zielarskim odebrano prawo do sprzedaży ok. 1000 produktów – tłumaczy Ryszard Zaremba.

Dodaje, że ostatni, marcowy projekt zmiany rozporządzenia miał podawać wykaz produktów leczniczych dla sklepów zielarsko-medycznych. Zamiast tego opublikowano wykaz substancji czynnych, jakie te leki mogą zawierać.

– W poprzednich wykazach zawsze podawano nazwy handlowe leków, ale tym razem zamiast nazwy leku np. Raphacholin Forte, mogliśmy przeczytać, że do obrotu dopuszczono Acidum dehydrocholicum w dawce 40mg. Doprowadziło to do sytuacji, w której o tym jaki produkt leczniczy będzie mógł być sprzedawany w sklepach zielarskich decydowaliby szeregowi pracownicy hurtowni farmaceutycznych, a nie Ministerstwo Zdrowia, które powinno ponosić odpowiedzialność za tę decyzję – argumentuje Zaremba.

Zauważa również, że w projekcie marcowym pojawiły się natomiast skreślone w grudniu leki zawierające walerianę. To skutkuje pozbawieniem sklepów zielarsko-medycznych sprzedaży innych podstawowych leków roślinnych takich jak Amol, Melissana, Zioła Szwedzkie itd.

W Polsce działa 1200 sklepów zielarsko-medycznych. Wartość polskiego rynku zielarskiego to ok. 260-300 mln zł. 2 500 osób zatrudnionych jest w sklepach zielarsko medycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH