Węgry: będą zachęcać do przepisywania tańszych generyków

POLITYKA LEKOWA

Autor: PMR/rynekaptek.pl   17-02-2011, 10:26

Węgierski rząd planuje zmiany w obecnym systemie, który zakłada obowiązkowe szkolenia dla lekarzy, którzy przepisują pacjentom zbyt drogie leki.

Ma zostać wprowadzony system zachęt dla lekarzy do przepisywania tańszych leków generycznych, co mogłoby przynieść oszczędności rzędu 11-14 mln euro (44-56 mln zł) rocznie – informuje firma analityczna PMR.

Dodatkowo, system zachęt objąłby również farmaceutów, którzy byliby wynagradzani za zamianę przepisanego leku na produkt z niższym poziomem refundacji.

Zgodnie z propozycją rządu węgierskiego, producenci leków na Węgrzech nie będą już dłużej mogli odliczać wydatków na badania i rozwój od opłat od przedstawicieli medycznych i 12% podatku z przychodów z leków refundowanych, płaconych do Narodowego Funduszu Zdrowia (OEP).

Takie zmiany prawne mogą być sporym obciążeniem dla największych producentów leków na rynku węgierskim.

Dotkną one między innymi dwóch największych lokalnych producentów: Egis i Gedeon Richter, którzy w 2009 r. wpłacili do OEP odpowiednio 648 i 756 mln euro (2,6 i 3 mld zł).

Może to mieć również negatywny wpływ na producentów leków innowacyjnych, którzy mogą, w skutek tego, ograniczyć wydatki na badania i rozwój. Możliwość odliczenia 20% wydatków na B&R została wprowadzona w 2009 r. i została zwiększona do 100% w 2010 roku.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH