Więcej leków za mniej

POLITYKA LEKOWA

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/rynekaptek.pl   14-12-2009, 10:40

Więcej leków za mniej

Od 16 grudnia pacjenci będą mogli kupić więcej leków objętych opłatą ryczałtową, za które zapłacą tylko 3,2 zł.

Minister zdrowia podpisała cztery rozporządzenia dotyczące refundacji leków. Mają wejść w życie 16 grudnia. Pierwsza tegoroczna zmiana na wykazach leków odbyła się w marcu.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, dzięki najnowszym zmianom na listach pacjenci mają dopłacić mniej do ponad 400 produktów. Na nowych listach jest 258 nowych pozycji. Jednocześnie zniknęło z nich 92 leków. Obniżono ceny 145 farmaceutyków, zwiększono czterech.

Wśród dopisanych leków znalazł się również lek przeciw gruźliczy nidrazid. Zastąpił on isoniazid, który zniknął z aptek na początku roku, gdyż nie przeszedł tzw. procesu harmonizacji. Jego producent nie dostosował bowiem jego dokumentacji do wymogów unijnych i wycofał się z jego produkcji na terenie Polski. Skutkiem tego były trudności z zakupem leku. Na początku roku część pacjentów nabywała nidrazid w ramach tzw. importu bezpośredniego.

Nowe rozporządzenia refundacyjne, które wejdą w życie 16 grudnia, mają spowodować, że NFZ zaoszczędzi na dopłatach do leków. Mimo że dopisanie nowych produktów do wykazów spowoduje wzrost wydatków Funduszu o około 40 mln zł, to część z nich będzie tańsza. Po zbilansowaniu nakłady Funduszu na refundację leków mają wynieść o około 40 mln zł mniej niż obecnie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH