Wiedza o grożących chorobach = przekonanie o celowości szczepień

POLITYKA LEKOWA

Autor: Tomasz Dąbrowski/rynekaptek.pl   29-04-2011, 06:36

Wiedza o grożących chorobach = przekonanie o celowości szczepień Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Eksperci dowodzą, że w najbliższych latach konieczne będzie wprowadzenie zmian w składzie Programu Szczepień Ochronnych. Postulują m.in. wprowadzenie do obowiązkowego programu szczepień szczepionek wysoko skojarzonych - uodparniających nawet na sześć chorób.


Jedynie dzieciom z przeciwwskazaniami do szczepienia żywą szczepionką przeciw poliomyelitis również pozostałe dawki wykonuje się podskórnie szczepionką inaktywowaną w cyklu jak szczepionką żywą.

Szczepienia podróżne
Wzrastająca systematycznie od 1990 roku liczba osób podróżujących do innych regionów świata (wg Światowej Organizacji Turystyki w 2010 roku był to 1 mld ludzi) sprawia, że coraz większego znaczenia nabierają szczepienia ochronne dokonywane przed wyjazdem do strefy klimatu gorącego (z reguły leżą tam kraje rozwijające się), gdzie istnieje ryzyko nabycia zakaźnych chorób zarówno kosmopolitycznych, jak i związanych ze swoistym regionem charakteryzującym się typowymi wektorami – przenosicielami chorób zakaźnych i inwazyjnych.

W wielu państwach szczepienia przeciwko żółtej gorączce czy zakażeniom meningokokowym są obowiązkowe. Polscy lekarze zalecają ponadto szczepienie przeciwko durowi brzusznemu czy wirusowemu zapaleniu wątroby typu A.

- Dzięki szczepieniom ochronnym możemy zapobiegać prawie 30 chorobom zakaźnym i inwazyjnym stanowiącym często bezpośrednie zagrożenie życia osób podróżujących do rejonów endemicznych – mówi dr n. med. Andrzej Kotłowski, przewodniczący Krajowej Sieci Ośrodków Medycyny Podróży.

Zwraca uwagę na bardzo wiele czynników jakie należy rozpatrzeć przed kwalifikacja do szczepień: - Obok wieku, płci (ewentualna ciąża) bardzo istotne są zarówno dotychczasowe szczepienia jak i stan zdrowia (sprawność układu immunologicznego, choroby przewlekłe, ewentualnie niedobory immunologiczne czy przyjmowanie leków). Ważną rolę odgrywa też czas i to zarówno ten pozostający do wyjazdu jak i pora roku oraz prognozowany okres pobytu w danym rejonie. Nie bez znaczenia jest przewidywany cel wyjazdu i związany z tym charakter aktywności. To bowiem wpływa na planowane warunki mieszkaniowe i żywieniowe – uważa dr Kotłowski.

Rola przemyślanej promocji

Dla propagowanie celowości szczepień kardynalne znaczenie ma wiedza o grożących chorobach i metodach zapobiegania im oraz immunogenność stosowanych obecnie szczepionek.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH