Wielka Brytania: wprowadzą automaty z lekami na receptę

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   18-08-2010, 07:55

W Wielkiej Brytanii mają zostać wprowadzone dwa typy automatów sprzedających leki na receptę - poinformował serwis BBC News/Health.

Dzięki automatom zainstalowanym w aptekach mają się skrócić kolejki. Około 80 proc. leków na receptę przepisywanych jest po raz kolejny. Pacjenci dobrze je znają i wiedzą, jak przyjmować, toteż szybko się przyzwyczajają do nowej formy sprzedaży. Dla identyfikacji pacjent podaje swój PIN lub przykłada palec do czujnika, a następnie wrzuca receptę w kopercie do urządzenia i udaje się na dalsze zakupy. W tym czasie pracownik apteki sprawdza receptę – jeśli wszystko się zgada, wprowadza leki do maszyny i pacjent może je później odebrać.

Niektórzy lekarze – wśród nich przewodniczący komitetu lekarzy rodzinnych British Medical Association, dr Laurence Buckman – mają wątpliwości, co do technologii pozbawiającej pacjenta bezpośredniego kontaktu i wskazówek farmaceuty.

Drugi typ automatu, instalowany w szpitalach, ma pozwolić na nabywanie leków przez pacjentów poza godzinami pracy apteki. Wyposażony w ekran, kamerę i słuchawkę telefoniczną automat pozwala na zdalną rozmowę z farmaceutą, sprawdzenie zeskanowanego obrazu recepty i wydanie odpowiednich leków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH