Wielkopolska: samorządy kupują szczepionki przeciwko HPV

POLITYKA LEKOWA

Autor: Głos Wielkopolski/rynekaptek.pl   19-01-2010, 16:10

Wielkopolska: samorządy kupują szczepionki przeciwko HPV Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministerstwo Zdrowia odmówiło sfinansowania szczepień przeciw zakażeniom HPV. Coraz częściej o ich zakupie decydują samorządy.

Przedstawiciele firm farmaceutycznych znaleźli sprzymierzeńców wśród radnych. Niektórzy z nich wprost przyznają, że spotykali się z przedstawicielami firm farmaceutycznych. Inni zaś twierdzą, że wiedzę na temat szczepionek czerpali z... internetu.

We Wronkach przeciwko wydaniu pieniędzy na szczepionki był burmistrz Mirosław Wieczór. Przegrał batalię z inicjatywą Waldemara Jarysza, który uważa, że warto wydać 150 tys. w tym roku na szczepienia przeciw HPV.

W stolicy Wielkopolski to również radni zabiegali o zakup szczepionek przeciwko HPV. Inicjatorami akcji byli dwaj rajcy poznańskiej Platformy Obywatelskiej i jednocześnie lekarze: Marek Karczewski i Sławomir Smól. Pierwszy jest chirurgiem transplantologiem, drugi neurochirurgiem. Karczewski przyznaje, że w swojej przychodni sprzedaje szczepionki przeciwko HPV na komercyjnych zasadach. Jednak wielkiego zainteresowania nimi  nie ma. Może dlatego, że koszt trzech dawek szczepionki to wydatek około 1200 złotych

– Państwa nie stać nie zakup szczepionki. A czy stać miasto Poznań? Tego nie wiem. Na pewno jednak warto je stosować, bo zawsze lepiej zapobiegać rakowi niż potem wycinać kobiecie macicę – stwierdza radny Karczewski.

Poznań okazał się być podobnego zdania i wyłożyło 2,7 mln zł na zakup kontrowersyjnej szczepionki. W akcję zaangażowało się między innymi także poznańskie Starostwo Powiatowe. W zeszłym roku wydało pół miliona złotych, w bieżącym, dwa razy więcej. W Polsce pojawia się obecnie coraz więcej głosów krytycznych przeciwko szczepionkom na HPV. Zdaniem dr Grzegorza Madeja z Krakowa sposób prowadzenia kampanii szczepień przeciwko HPV za niewłaściwy i niemoralny, a szczepionki „nie do końca sprawdzone”. Uważa, że bazuje się na strachu i niewiedzy.


Więcej na www.gloswielkopolski.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH