Wkrótce szczepionki przeciw HPV będą w refundacji aptecznej?

POLITYKA LEKOWA

Autor: Sejm   28-06-2021, 10:02

Wkrótce szczepionki przeciw HPV będą w refundacji aptecznej? 12 lutego 2021 r. wpłynął wniosek dla preparatu Cervarix i jest on obecnie na etapie negocjacji cenowych z Komisją Ekonomiczną. Po ich zakończeniu decyzję podejmie minister zdrowia Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Aktualnie szczepionki przeciwko brodawczakowi ludzkiemu (HPV) nie są finansowane w ramach listy leków refundowanych. Ale obecnie trwa proces objęcia refundacją apteczną szczepionki HPV.

Aktualnie szczepionki przeciwko brodawczakowi ludzkiemu (HPV) nie są finansowane w ramach listy leków refundowanych.

Jak poinformował wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski, w odpowiedzi na interpelację poselską, 12 lutego 2021 r. wpłynął wniosek dla preparatu Cervarix i jest on obecnie na etapie negocjacji cenowych z Komisją Ekonomiczną. Po ich zakończeniu decyzję podejmie minister zdrowia.

Szczepienia p/HPV nie są obowiązkowe

Przypomniał też, że aktualnie w Programie Szczepień Ochronnych na rok 2021, w części szczepienia zalecane, rekomenduje się przeprowadzanie szczepień ochronnych przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV) w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej.

Szczepienie jest równocześnie zalecane do realizacji w ramach programów polityki zdrowotnej co od lat czynią samorządy poprzez wprowadzanie i finansowanie szczepień w ramach programów lokalnych.

Programy te obejmują szczepienia, które nie znalazły się wśród szczepień obowiązkowych (bezpłatnych).

Dwie ścieżki dostępności do szczepionek p/ HPV

Obecnie w Polsce istnieją dwie możliwe ścieżki finansowania szczepień ochronnych ze środków publicznych, tj. finansowanie ich jako świadczeń z budżetu pozostającego w dyspozycji Ministra Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia oraz możliwość finansowania szczepionek na mocy ustawy refundacyjnej, jako produktów refundowanych ze środków NFZ.

W tym drugim przypadku każdy podmiot odpowiedzialny może wystąpić z wnioskiem o refundację tego produktu. Obecnie trwa proces objęcia refundacją apteczną szczepionki HPV.

Narodowa Strategia Onkologiczna a szczepienia

Niezależnie od tego planowane jest wdrożenie mechanizmu finansowania, przy uwzględnieniu możliwości zabezpieczenia przez Ministra Zdrowia od roku 2022 szczepionek (wobec utrzymującego się problemu z dostępnością szczepionek HPV na rynku od 2019 r.), w ramach środków pozostających w dyspozycji Ministra Zdrowia.

Procedowana obecnie zmiana przepisów prawa i zabezpieczenie szczepionek do rozpoczęcia realizacji celu określonego w Narodowej Strategii Onkologicznej będzie sprzyjało realizacji szczepień na zasadach przyjętych dla szczepień obowiązkowych, realizowanych w punktach szczepień podstawowej opieki zdrowotnej, z zapewnieniem dobrowolności ich realizacji.

Tylko dwa zachorowania na 100 tys. osób

Wirus HPV, czyli brodawczaka ludzkiego, odpowiada za prawie 70 procent zachorowań na raka szyjki macicy, może być także przyczyną rozwoju nowotworu również u mężczyzn. W 2006 roku wynaleziono przeciwko niemu szczepionkę, jednak od 15 lat w Polsce nadal nie jest w pełni refundowana.

Tymczasem jak pokazują przykłady innych państw, szczepienia pozwalają zminimalizować ryzyko zachorowania.

Australia zaczęła obowiązkowo i bezpłatnie szczepić dziewczęta, później włączyła do tego programu również chłopców, na skutek czego w badaniach opublikowanych przez "The Lancet Public Health” okazało się, że tylko dwie na sto tysięcy kobiet zachowało na nowotwór szyjki macicy.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH