Wniosek o leczenie utknął w resorcie na 8 miesięcy

POLITYKA LEKOWA

Autor: TVN24/rynekaptek.pl   07-01-2011, 08:05

Wniosek o leczenie utknął w resorcie na 8 miesięcy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministerstwo Zdrowia od miesięcy nie jest w stanie rozpatrzyć wniosku na ratujący życie lek dla dziewczynki cierpiącej na rzadką chorobę genetyczną.

Dziewczynka cierpi na rzadką chorobę genetyczną – zespół Niemanna-Picka typu C. Pismo z NFZ dotyczące możliwości sfinansowania leczenia utknęło w Ministerstwie Zdrowia w maju 2010 roku.

Ministerstwo wydając opinię nt. możliwości finansowania leczenia musi odnieść się do kosztów terapii lekiem, jej skuteczności i efektywności. Dopiero niedawno wniosek o ocenę terapii wpłynął z resortu do Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Rodzice Elizy domagają się refundacji kosztów leczenia. Jedno opakowanie leku kosztuje ponad 35 tys. złotych i wystarcza na około 1,5 miesiąca. Wydali już około pół miliona złotych na leczenie córki dzięki sponsorom – poinformowano w programie „Prosto z Polski" w TVN24.

Choroba dziewczynki jest niezwykle rzadką, ale w domu Elizy zdarzyła się już drugi raz. Nie żyje już 14-letni brat dziewczynki, który również cierpiał na tę samą chorobę.

Więcej: www.tvn24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH