Wrzawa wokół terminu wprowadzenia list refundacyjnych

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJ/rynekaptek.pl   15-12-2009, 15:01

Wrzawa wokół terminu wprowadzenia list refundacyjnych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

16 grudnia wchodzi w życie nowa lista refundacyjna. Aptekarze mieli 6 dni na wprowadzenie zmian. Ich zdaniem, to za krótko.

Stanisław Piechula, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej, napisał do premiera Donalda Tuska skargę na „łamanie prawa przez Ministerstwo Zdrowia“.

„Aż się chce napisać o wprowadzaniu rozporządzeń „na wariackich papierach“ w ciągu 5 dni, ale nie od ukazania się jedynej obowiązującej wersji drukowanej w dziennikach urzędowych, tylko od przekazywanej medialnie i internetem informacji bez żadnego obowiązującego znaczenia“ – czytamy w przesłanym do redakacji piśmie.

Prezes Piechula argumentuje, że „apteki by wprowadzić te zmiany w sposób odpowiedzialny i dokładny, muszą dysponować rozsądnym zapasem czasu od ukazania się obowiązujących dzienników ustaw“.

Wykazy refundacyjne zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym 14 grudnia br. Jednak wiceminister zdrowia, Marek Twardowski przypomina, że rozporządzenia refundacyjne zostały opublikowane na stronie interentowej ministerstwa już 10 grudnia.

– Osobiście prosiłem prezesa Naczelnej Izby Aptekarskiej, by poinformował o tym aptekarzy. 11 grudnia informacja o wykazach była już na stronie NIA. Aptekarze mieli czas, by zaktualizować swoje programy obsługujące wydawanie refundowanych produktów. Przestawienie systemu informatycznego zajmuje kilka godzin – powiedział nam minister Twardowski i wyjaśnił powód takiego pośpiechu: – Rok do roku, nowa lista spowoduje przynajmniej 80 mln zł oszczędności dla płatnika. Dlatego uznałem, że odwlekanie tego terminu jest niekorzystne z punktu interesu państwa i każdego obywatela.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH