Współpłacenie na spółkę z samym sobą

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   21-04-2011, 06:58

Współpłacenie na spółkę z samym sobą Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Współpłacenie to eufemizm. Chodzi po prostu o dopłatę do leku refundowanego dokonywaną przez pacjenta - stwierdza prof. Paweł Łuków. Z danych analitycznych wynika, że od kilku miesięcy poziom tych dopłat wzrasta.

Według danych PharmaExpert, w porównaniu z 2009, dynamika sprzedaży leków w Polsce w ubiegłym roku znacznie wyhamowała.

W rozbiciu na poszczególne grupy leków, segment leków refundowanych osiągnął sprzedaż ponad 12 mld złotych, co oznacza wzrost ledwie o 2,8 procenta. Segment leków na receptę pełnopłatnych, o wartości 5 mld złotych, odnotował wzrost minimalny, trzeci segment - leków OTC i suplementów diety, których sprzedaż wyniosła 9,6 mld złotych, odnotował wzrost o 4 procent.


Współpłacenie znowu rośnie

Wartość refundacji w 2010 roku wyniosła 8,5 mld złotych, co oznacza wzrost o 3,2 procenta. Rok wcześniej wzrost wydatków refundacyjnych był na poziomie 10 procent.

Jak ocenia Piotr Kula, prezes PharmaExpert, w 2010 roku zauważalne było zjawisko wzrostu poziomu odpłatności pacjentów za leki refundowane.

- W ostatnich latach resortowi zdrowia udało się obniżyć poziom współpłacenia pacjentów za leki refundowane do mniej niż 30 procent. Jednak sytuacja w ciągu ostatnich miesięcy zmieniła się i od początku roku wracamy do 35 procentowego poziomu współpłacenia. Po pierwszych miesiącach tego roku widać również spadek wydatków refundacyjnych płatnika. Nasza prognoza mówi o spadku wydatków refundacyjnych o około 5 procent w 2011, w porównaniu z rokiem 2010. Co oznacza, że Fundusz wyda na leki w tym roku ok. 8,1 mld złotych, wobec 8,5 mld zł z ubiegłego.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH