Współpłacenie na spółkę z samym sobą

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   21-04-2011, 06:58

Współpłacenie na spółkę z samym sobą

Współpłacenie to eufemizm. Chodzi po prostu o dopłatę do leku refundowanego dokonywaną przez pacjenta - stwierdza prof. Paweł Łuków. Z danych analitycznych wynika, że od kilku miesięcy poziom tych dopłat wzrasta.


Prezes firmy analitycznej zauważa jednocześnie, że w tym samym czasie cały rynek farmaceutyczny wzrośnie o kolejne 2 procent.

Zmiany w polityce lekowej
Prezentowane dane zostały wyliczone bez uwzględniania mechanizmów, które wprowadzi ustawa o refundacji leków, m.in. zamrożenie wydatków na leki do 17 proc. budżetu NFZ, zmiany w ustalaniu limitów, pay-back, podatek 3 procentowy.

- Po wprowadzeniu zmian dla producenta będzie istotne, w której grupie limitowej znajdzie się jego lek i jak będzie ukształtowana cena limitowa – ocenia prezes Kula.

Ministerstwo Zdrowia planuje prowadzić negocjacje cenowe z producentami i dążyć do obniżki cen leków. Jednak jak przekonuje prezes Kula, nie musi to być korzystne dla pacjenta. Bowiem resort wprowadza dwa mechanizmy: pay-back i podatek 3 procentowy, które zahamują obniżanie cen. W konsekwencji poziom odpłatności dla pacjenta może wzrosnąć, co wykazała symulacja wykonana przez firmę PharmaExpert.

Punktem wyjścia jest założenie, że w trakcie negocjacji Ministerstwu Zdrowia uda się obniżyć ceny leków o 10 procent. - Istnieje ryzyko, że współpłacenie pacjenta wzrośnie o 17,5 procenta, zaś oszczędności płatnika w zakresie wydatków na refundację będą na poziomie 17 procent - informuje prezes Kula.

Perspektywy rynku OTC

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH