Współpłacenie na spółkę z samym sobą

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   21-04-2011, 06:58

Współpłacenie na spółkę z samym sobą

Współpłacenie to eufemizm. Chodzi po prostu o dopłatę do leku refundowanego dokonywaną przez pacjenta - stwierdza prof. Paweł Łuków. Z danych analitycznych wynika, że od kilku miesięcy poziom tych dopłat wzrasta.

Z prezentowanych danych wynika, że w tym roku rynek leków OTC będzie rozwijał się dynamiczniej niż leków refundowanych. Sam rynek suplementów diety to rocznie ok. 2 mld złotych.

Według IMS rynek globalny OTC to 11 procent biznesu farmaceutycznego. Od siedmiu lat trend pozostaje niezmienny. Jednocześnie, również według danych IMS, od 3 lat za wzrost rynku leków na świecie w największym stopniu odpowiada rynek leków OTC.

- Rynek będzie rósł, ponieważ mamy do czynienia ze wzrostem społecznej świadomości prozdrowotnej i roli samoleczenia. Szczególnie, gdy w Polsce jest problem z dostaniem się do lekarza – ocenia Adam Kliś, dyrektor Polskiego Związku Producentów Leków Bez Recepty.

Jednym z elementów wpływających na rozwój leków OTC mogą być także nowe rozwiązania proceduralne.

- Pożądanym przez przemysł rozwiązaniem byłaby możliwość rejestracji centralnej produktów OTC. Na razie znane są tylko dwa przypadki wykorzystania procedury centralnej - przy zmianie statusu produktu – informuje dyrektor Kliś.

Rzecz o współpłaceniu

W przypadku leków refundowanych często pojawia się określenie „współpłacenie”. Dotyczy sytuacji, gdy pacjent pokrywa różnicę ceny detalicznej leku refundowanego, wynikającą z poziomu finansowania ceny leku przez NFZ. Refundowanego z budżetu, na który składają się podatnicy.

Etyk Paweł Łuków zwraca uwagę na błędne stosowane określeń odnoszących się do obszaru opieki medycznej: - Nie może być tak, że będziemy oszukiwali się frazeologią darmowej, bezpłatnej służby zdrowia. Ona jest nieodpłatna tylko przy odbiorze. Ale jest płatna cały czas. Powinniśmy mówić o publicznej, fundowanej społecznie służbie zdrowia, a nie bezpłatnej, bo taką nie jest.

Podobny błąd popełniamy, używając określenia „współpłacenie:

- Powinniśmy unikać takich eufemizmów. Współpłacenie na spółkę z kim? Z samym sobą? Kiedy płacę na spółkę z samym sobą, to jest to dopłata. Mówmy uczciwie, że chodzi o system dopłat - stwierdza prof. Łuków.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH