Wyniki finansowe PGF niższe od przewidywań

POLITYKA LEKOWA

Autor: Tomasz Dąbrowski/rynekaptek.pl   02-03-2011, 07:09

Wyniki finansowe PGF niższe od przewidywań

PGF zakończył 2010 rok nieco niższymi przychodami niż przewidywano. O takim wyniku finansowym zaważył... słaby styczeń.

Wyniki finansowe PGF niższe od przewidywań

PGF zakończył 2010 rok nieco niższymi przychodami niż przewidywano. O takim wyniku finansowym zaważył… słaby styczeń.
  W ubiegłym roku spółka przewidywała przychody za 2010 rok na poziomie 6 mld złotych. Okazało się, że ta kwota była nieco przeszacowana i ostatecznie zabrakło do jej osiągnięcia 200 mln złotych. Skonsolidowany zysk netto wyniósł 71 mln zł, co stanowi 1,2 proc. przychodów.

Poprzeczka nie do przeskoczenia
Zdaniem Jacka Szwajcowskiego, prezesa zarządu i Jacka Dauenhauera, wiceprezesa zarządu ds. strategii finansowej i rozwoju, na słabszym wyniku zaważyły dwa podstawowe czynniki.

Pierwszym z nich był stosunkowo słaby styczeń, drugim zaś fakt, że w listopadzie 2009 roku uzyskano bardzo dobry wynik, co w rezultacie ustawiło „poprzeczkę” do ewentualnej poprawy na wyśrubowanym poziomie.

- Jednak nawet w tych warunkach średniomiesięczna wielkość sprzedaży naszych polskich aptek, kształtująca się w czwartym kwartale ubiegłego roku na poziomie 190 tys. zł, przekroczyła o 7,4 proc. wartość sprzedaży liczoną w oparciu o dane z wszystkich (a więc także nie będących własnością PGF) aptek w Polsce – przekonywał prezes Szwajcowski dodając: - W tym zakresie możemy już mówić o tendencji wzrostowej.

Naturalny sojusznik hurtownika
Wypada dodać, że PGF była w 2010 roku także w czołówce biznesu litewskiego. Wprawdzie jej rynek skurczył się na Litwie o ok. 3 proc. (w ujęciu rok do roku) jednak i tak spadek ów był niższy od regresji PKB w tym kraju.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH