Wyrok ETS: państwo może obniżać ceny leków kilkakrotnie w ciągu roku

POLITYKA LEKOWA

Autor: Rzeczpospolita/rynekaptek.pl   08-04-2009, 15:35

Urzędnicy mogą nawet kilka razy w roku zmieniać ceny leków, do których dopłaca budżet państwa. Najważniejsze jest to, aby nie przekroczyć planowanych wydatków na refundację. Tak wynika z wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, o którym informuje Rzeczpospolita.

Wyrok dotyczy co prawda Włoch, ale z tez w nim zawartych może skorzystać Polska, która wydaje coraz więcej na refundację leków. Plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia w tym roku był już kilka razy zmieniany, a wydatki na refundację wzrosły o 77 mln zł – do 7,433 mld zł.

Przez dwa lata włoska agencja AIFA (do której należy kontrola konsumpcji leków i wydatków farmaceutycznych ponoszonych przez tamtejszą służbę zdrowia) sterowała cenami leków. Obniżała ich ceny, aby nie dopuścić do przekroczenia górnej granicy wydatków przeznaczonych na ten cel przez włoską służbę zdrowia. Wywołało to sprzeciw firm farmaceutycznych, za których leki w całości płacił budżet służby zdrowia. Firmy, m. in. Bayer i Merck, uważały, że doszło do złamania regulującej te kwestie dyrektywy 89/105/WE.

ETS uznał, że państwa członkowskie mają prawo do takiego organizowania konsumpcji leków, aby zachować równowagę finansową systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Trybunał nie określił jednak wiążąco kryteriów wprowadzania środków zmierzających do kontroli cen leków.

– Pozostawiono państwom członkowskim swobodę, jeżeli kryteria te będą obiektywne i weryfikowalne. Kryterium takim może być według ETS także prognoza wydatków na refundację, jeśli jest oparta na wskaźnikach spełniających te wymogi – komentuje wyrok ETS dla Rzeczpopsolitej Ewa Rutkowska, adwokat z kancelarii Lovells.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH