Wywóz leków: eksperci za art. 15 a

POLITYKA LEKOWA

Autor: rp.pl/ rynekaptek.pl   30-03-2017, 12:21

Wywóz leków: eksperci za art. 15 a Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tak długo, jak leki w Polsce będą tańsze niż u naszych sąsiadów, tak długo będzie opłacalny ich wywóz. Rozwiązanie nasuwa się samo: należy zmienić sposób ustalania cen leków refundowanych w Polsce, aby zmniejszyć opłacalność wywozu - oceniają eksperci Wojciech Kozłowski i Łukasz Pera.

Jak to zrobić? Eksperci swoje wnioski przedstawiają na łamach "Rzeczpospolitej".

Ich zdaniem, należy wprowadzić do przepisów narzędzia umożliwiające ministrowi zdrowia wyodrębnienie leku oryginalnego zagrożonego wywozem do osobnej grupy limitowej, pozostawiając jednocześnie wszystkie mechanizmy odpowiedzialne za konkurencję pomiędzy lekami generycznymi i oryginalnymi.

Umieszczając lek w osobnej grupie limitowej, minister zdrowia podwyższałby jego cenę tak, aby nie odstawała od średniej ceny europejskiej, co wyeliminuje opłacalność jego wywozu poza terytorium Polski. Jednocześnie mechanizmy odpowiedzialne za konkurencję pomiędzy produktami pozostałyby na dotychczasowych zasadach. W efekcie dopłata pacjenta, koszt dla NFZ i sposób konkurowania pomiędzy lekami nie ulega zmianie.

Autorzy przypominają, że minister zdrowia zaproponował podobne rozwiązanie w art. 15a, którego dodanie do ustawy refundacyjnej zakładał projekt ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

Projekt ten, przyjęty przez rząd 14 lutego br., nie zawierał już takiego rozwiązania. Został zakwestionowany jako niezgodny z prawem.

- Zmiana przepisów w takim kształcie została jednak – naszym zdaniem błędnie – podważona jako zagrażająca wytwórcom krajowych leków generycznych. Wydaje się, że rzadko można znaleźć rozwiązania tak daleko wychodzące naprzeciw pacjentom, nieingerujące w zasady konkurencji między producentami - piszą eksperci.

Dodają: - W naszej opinii formułowane w toku konsultacji społecznych zastrzeżenia do art. 15 a projektu (który pozwalał na odnoszenie cen leków, bez ingerowania w wysokość dopłaty pacjenta, koszt NFZ i mechanizmy odpowiadające za ich konkurencyjność) są nieuzasadnione i nie uwzględniają wszystkich zasad określonych w ustawie refundacyjnej.

Więcej: http://www.rp.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH