71 proc. dorosłych Polaków zażyło w ciągu ostatniego miesiąca lek dostępny bez recepty.
W ostatnim roku samodzielnie leczyło się 80 procent. Nadal najczęściej w ramach samoleczenia sięgamy po leki przeciwbólowe i przeciwzapalne – wynika z badań CBOS, na które powołuje się portal wp.pl.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy zażyło je 65 proc. Polaków, a w ciągu miesiąca - 50 procent. Co czwarty z nas stosował ostatnio leki przeciw przeziębieniu.
Kolejną grupę leków stanowią witaminy i suplementy diety wzmacniające odporność - w ciągu miesiąca zażyło je 39 proc. z nas, a 44 proc. sięgnęło po tego typu lek w ostatnim roku.
Popularne są również środki łagodzące dolegliwości ze strony układu pokarmowego: w ciągu miesiąca skorzystał z nich co piąty badany, a w ostatnim roku - co czwarty.
Równie chętnie sięgamy po leki nasercowe, uspokajające i nasenne. Stosunkowo małym zainteresowaniem cieszą się za to leki wspomagające odchudzanie (od 2 do 3 proc.) i leki pomagające rzucić palenie (od 3 do 4 proc.).
Tylko co piąty dorosły Polak konsultuje z lekarzem zażycie leku bez recepty, chętnie czytamy jednak ulotki, wg CBOS przestrzega tego 87 proc. Polaków. Co jedenasty z nas przyjmował lek mimo przeciwwskazań medycznych.
Co roku zostawiamy w aptekach miliony złotych. W tym samym okresie kilka tysięcy Polaków trafia do szpitali z powodu nadużywania leków: przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych