Wzrost sprzedaży jodyny w aptekach

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   18-03-2011, 12:51

W kilka dni po doniesieniach o uszkodzeniu elektrowni atomowej w japońskiej Fukushimie w aptekach widoczne jest zainteresowanie płynem Lugola.

Płyn Lugola zawiera jod i jodek potasu. To lek, który jest stosowany w leczeniu schorzeń tarczycy, ale także podawany jest jako ochrona radiologiczna. Płyn podaje się, by tarczyca nie wychwytywała już skażonego, radioaktywnego jodu.

Preparat wykonywany jest z przepisu lekarza. Bez recepty można nabyć jodynę, która jest jednym ze składników płynu i wykazuje podobne właściwości. Równie skuteczne są tabletki z jodem.

Lekarze ostrzegają, by nie wpadać w panikę. Bowiem stosowanie płynu Lugola bez potrzeby może wywołać reakcje alergiczne i zaburzyć pracę tarczycy.

Jak podaje PAP, tabletki jodku potasu oraz mierniki promieniowania masowo wykupują m.in. Niemcy i Szwedzi. Psycholodzy pytani o przyczyny takich zachowań twierdzą, że doniesienia o kataklizmach wywołują powszechny lęk. Takie zjawisko może się samo napędzać, a najwięcej zyskują na tym m.in. sklepy oferujące określone produkty.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH