Zachodniopomorskie: Przeterminowane leki z apteki

POLITYKA LEKOWA

Autor: Gazeta Wyborcza Szczecin, PP/rynekaptek   04-02-2010, 07:05

Niemal w jednej piątej zachodniopomorskich aptek skontrolowanych w 2009 roku przez nadzór farmaceutyczny były przeterminowane leki.

W ponad 30 aptekach w całym w województwie (na 158 skontrolowanych) inspektorzy na półce znaleźli przeterminowany lek – wynika z kontroli przeprowadzonych w ubiegłym roku przez zachodniopomorski Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny.

Tylko w jednej trzeciej nie mieli żadnych zastrzeżeń albo tak drobne, że udało się je usunąć już podczas kontroli.

– Najwięcej zastrzeżeń po kontrolach mieliśmy z powodu towaru, którego data przydatności do spożycia już minęła – przyznaje Ewa Proch-Brudnowska, zachodniopomorski inspektor farmaceutyczny.

Najczęściej były po pojedyncze przypadki. Tylko w jednej z podszczecińskich aptek było tak dużo przeterminowanych preparatów, że sprawa została zgłoszona do rzecznika odpowiedzialności zawodowej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Aptekarze bronią się, że przeterminowane leki mogą zostać na półce przez przypadek, kiedy hurtownia dostarcza leki z różnymi terminami przydatności. Na fakturze wymieniana jest tylko jedna seria leku, a do apteki trafiają leki z kilku serii.

Przy tej okazji warto przyprzypomnieć pacjentom, że wszystkie niepotrzebne i przeterminowane leki zdaje się, lub wyrzuca, w wyznaczonym do tego miejscu. Potem takie produkty są utylizowane. Nie wolno wyrzucać leków do zwykłych śmieci.

– Niewykorzystane lub przeterminowane leki ludzie winni wyrzucać do pojemników wystawionych w urzędach gminy, placówkach służby zdrowia czy aptekach – wyjaśnia Zofia Ulz, główny inspektor farmaceutyczny.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH