Zdrożeją leki na mukowiscydozę? Resort odpowiada

POLITYKA LEKOWA

Autor: Sejm/rynekaptek.pl   03-11-2017, 10:07

Zdrożeją leki na mukowiscydozę? Resort odpowiada Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Poseł Marcin Porzucek z PiS przyznał w interpelacji do Ministra Zdrowia, że w ostatnim czasie otrzymywał sygnały, iż zmiany na liście leków refundowanych mają spowodować obniżenie poziomu refundacji leków na mukowiscydozę. Pyta więc, czy prawdą jest, że zdrożeją leki na tę chorobę?

Wiceminister Marcin Czech w odpowiedzi wskazał, iż w związku z kwestią zmiany dopłaty pacjenta do preparatu Kreon, od 1 września 2017 roku na listę leków refundowanych wszedł pierwszy odpowiednik tego produktu - lek Lipancrea, który stał się podstawą limitu finansowania w grupie limitowej.

Podkreślił, że zarówno lek Kreon jak i lek Lipancrea są tak samo skuteczne i bezpieczne, a zmiany dopłat pacjenta do ww. leków wynikają ze stałego mechanizmu, który pozwala na refundację coraz większej liczby skutecznych i bezpiecznych leków.

Marcin Czech zaznaczył, że resort zdrowia przykłada bardzo dużo uwagi do kwestii skuteczności i bezpieczeństwa refundowanych leków. Każda pozycja na wykazie jest technologią medyczną, której jakość została potwierdzona przez wyczerpujące dowody naukowe.

- Dzięki wprowadzaniu odpowiedników maleją wydatki ponoszone przez płatnika publicznego. Każda zaoszczędzona w ten sposób złotówka umożliwia objęcie refundacją nowej technologii medycznej. Bud żet NFZ przeznaczony na finansowanie technologii lekowych jest ograniczony, stąd istotne jest racjonalnie gospodarowanie środkami finansowymi i ciągłe ich uwalnianie, które pozwala na objęcie refundacją nowych leków na kolejnych wykazach – odpowiedział wiceminister zdrowia.

Więcej: http://www.sejm.gov.pl/

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH