Zielona Góra: polsko-niemiecka współpraca usprawni opiekę onkologiczną

POLITYKA LEKOWA

Autor: KR/rynekaptek.pl   23-03-2011, 13:50

Zielona Góra: polsko-niemiecka współpraca usprawni opiekę onkologiczną Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Krośnie Odrzańskim na konferencji naukowo-szkoleniowej spotkają się realizatorzy polsko-niemieckiego programu mającego na celu optymalizację opieki onkologicznej.

Stowarzyszenie „Tumorzentrum” landu Brandenburgii e.V. w Bad Saarow i Szpital Wojewódzki SP ZOZ w Zielonej Górze podpisały porozumienie partnerskie, które dotyczy polsko-niemieckiego projektu o utworzeniu w Zielonej Górze Klinicznego Rejestru Raka, który nosić będzie nazwę: Centrum Monitorowania Chorób Nowotworowych.

Projekt współfinansowany jest w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej, z programu operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (województwo lubuskie) Brandenburgia 2007-2013. Wartość projektu to prawie 2 mln euro.

- Wczesna diagnostyka jest tak samo ważna jak standardowa terapia i opieka poszpitalna. Do zapewnienia kompleksowej opieki onkologicznej potrzebne jest wprowadzenie klinicznych rejestrów raka, obejmujących wszystkie dane dotyczące diagnozy i leczenia w odniesieniu do osób i pozwalające na ich statystyczną oraz biometryczną ocenę - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Adrianna Wilczyńska, rzecznik lecznicy.   

W ramach współpracy transgranicznej stworzony zostanie kliniczny rejestr raka w województwie lubuskim.

Projekt skierowany jest przede wszystkim do mieszkańców regionu przygranicznego, którzy będą objęci ścisłą opieką onkologiczną - poczynając od diagnostyki poprzez terapię aż do opieki szpitalnej. Lekarze z kolei skorzystają w bezpośredni sposób z KRR, ponieważ będą mogli przeanalizować opcje terapii i opracować na tej podstawie ulepszoną opiekę medyczną.
    
Miesiąc po podpisaniu porozumienia strony spotkają się na konferencji naukowo-szkoleniowej pt. „Rozwój opieki onkologicznej w woj. lubuskim i landzie Brandenburgii - transgraniczne cele, założenia, działania porównania”.

Podczas spotkania, które odbędzie się w Krośnie Odrzańskim w dniach 24-25 marca omawiane będą m.in. sytuacja w lecznictwie onkologicznym na terenie województwa lubuskiego, organizacja lecznictwa onkologicznego na przykładzie Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze, wspieranie opieki onkologicznej w landzie Brandenburgii oraz projekt centralizacji Krajowego Rejestru Raka w Brandenburgii.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH