Zmiany na liście leków niefinansowanych w ramach RDTL

POLITYKA LEKOWA

Autor: MZ   13-05-2021, 07:01

Zmiany na liście leków niefinansowanych w ramach RDTL Nieco dłuższa lista leków, które nie mogą być finansowane w ramach RDTL (fot. Pixabay)

Minister Zdrowia ogłosił nową listę leków niepodlegających finansowaniu ze środków publicznych w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych obowiązującą od 10 maja 2021 roku.

Kilka dni temu minister wydał listę, która obowiązywała od 1 maja. Były na niej 102 pozycje. Obecna lista jest nieco dłuższa - liczy 104 pozycje.

Zmianą jest dopisanie leku Opdivo (nivolumab), koncentrat do sporządzania
roztworu do infuzji:

- 10mg/ml 1 fiolka 4 ml 05909991220501
- 10mg/ml 1 fiolka 10 ml 05909991220518

z adnotacją, że chodzi o stosowanie w rak nerki (ICD-10: C64) w ramach III linii leczenia systemowego.

Czym jest RDTL

Ratunkowy Dostęp do Technologii Lekowych jest mechanizmem finansowania terapii w sytuacjach ratunkowych, to jest takich, kiedy jedyną szansą dla pacjenta jest terapia zarejestrowana, ale nieobjęta refundacją.

Dla wielu chorych procedura RDTL oznacza szansę na indywidualną ścieżkę sfinansowania takiego leczenia z budżetu płatnika publicznego.

Czy procedura jest nadal ratunkowa?

Modyfikacje w funkcjonującym od lat programie RDTL pojawiły się w kontekście włączenia tego programu do Funduszu Medycznego. W ustawie o Funduszu Medycznym jest mowa o zapewnieniu dodatkowych źródeł finansowania, między innymi na leczenie chorób cywilizacyjnych, w tym chorób nowotworowych i chorób rzadkich.

Teoretycznie do dyspozycji w ramach programu RDTL jest znacznie więcej środków, bo aż 3 proc. budżetu w ramach programów lekowych i chemioterapii, czyli około 160 milionów złotych.

To znacznie upraszcza procedurę, o co postulowały licznie środowiska pacjenckie. Rysą na wspaniałym obrazie okazała się nowa lista leków – spis 97 terapii, których nie można uwzględnić w ramach procedury RDTL - ocenia Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH