Zmiany w marżach. Co proponuje resort zdrowia?

POLITYKA LEKOWA

Autor: RCL   01-07-2021, 07:48

Zmiany w marżach. Co proponuje resort zdrowia? MZ: pacjent jako ostanie ogniowo w łańcuchu dystrybucyjno – konsumpcyjnym ponosi zsumowaną odpłatność (urzędowa cena zbytu + marża hurtowa + marża detaliczna) Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Zmiany w marżach: rozwiązanie umożliwi pacjentom nabywanie leków o stosunkowo wysokiej urzędowej ceny zbytu w niższych cenach, przez ograniczenie nakładanych marż na dany lek - uzasadnia MZ.

W nowelizacji ustawy o refundacji leków o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zaproponowano wprowadzenia urzędowej marży hurtowej na poziomie nie wyższej niż5% urzędowej ceny zbytu dla produktu wyznaczającego limit, zaś dla leków wymagających przechowywania w temperaturze 2-8 st. C marża wynosi 7,5%.

Proponowana zmiana ustawy ma na celu doprecyzowanie i rozwianie wszelkich wątpliwości, iż marże urzędowe obowiązują również w odniesieniu do transakcji dotyczących sprzedaży leków poza granice Rzeczpospolitej Polskiej.

Resort wprowadza też jednolitą marżę recepturową

Wprowadzone zmiany podyktowane są w głównej mierze dążeniem do poprawy sytuacji materialnej pacjentów, przez ustalenie maksymalnej marży hurtowej i detalicznej narzucanej na dany produkt leczniczy.

Narzucane marże na produkty lecznicze mają charakter płatności pośredniej, w konsekwencji czego to pacjent jako ostanie ogniowo w łańcuchu dystrybucyjno – konsumpcyjnym ponosi zsumowaną odpłatność (urzędowa cena zbytu + marża hurtowa + marża detaliczna).

Wprowadzane rozwiązanie umożliwi pacjentom nabywanie produktów leczniczych o stosunkowo wysokiej urzędowej ceny zbytu w niższych cenach, przez ograniczenie nakładanych marż na dany produkt leczniczy.

Stosowanie ceny zbytu wraz z marżą na leki, w tym również sprzedawane poza Rzeczpospolitą Polską, ma na celu ograniczenie wywozu produktów leczniczych konkurencyjnych cenowo na rynku europejskim.

Resort doprecyzował też kwestie grup limitowych

Przyznał, że dotychczas uregulowania ustawowe nie uwzględniały tego, że niektóre grupy limitowe zawierają produkty wyprodukowane na bazie kilku różnych substancji czynnych.

Należało zatem doprecyzować przepis jasno rozgraniczając sytuację, gdy podstawę limitu w grupie wyznacza lek zawierający tę samą substancję czynną, co lek nabywany przez świadczeniodawca od sytuacji, gdy podstawę limitu w grupie wyznacza lek zawierający odmienną substancję czynną od leku nabywanego przez świadczeniodawców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH