Zmiany w systemie refundacji leków na Słowacji

POLITYKA LEKOWA

Autor: PMR/rynekaptek.pl   17-02-2011, 11:42

Zmiany w systemie refundacji leków na Słowacji Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Reforma systemy refundacji ma zwiększyć konsumpcję leków generycznych.

Po zarzutach odnośnie braku transparentności w Komitecie Kategoryzacyjnym, słowackie Ministerstwo Zdrowia postanowiło uczynić politykę lekową bardziej otwartą, a poszczególne etapy refundacji leków bardziej przejrzystymi. Zmiany w systemie refundacji mogą wejść w życie już w 2011 roku – informuje firma analityczna PMR.

W odniesieniu do leków generycznych i innowacyjnych zmiany zakładają ułatwienia we wprowadzaniu generyków na rynek (warunkowa refundacja), a także wprowadzenie przepisywania przez lekarzy substancji farmaceutycznych, zamiast nazw leków.

Proponowane zmiany pozwolą na złożenie wniosku o refundację leku jeszcze przed jego rejestracją. W efekcie ocena aplikacji refundacyjnej i rejestracyjnej leku będzie przebiegała jednocześnie. Ministerstwo Zdrowia ma nadzieję, że przyśpieszy to wprowadzanie leków generycznych na rynek i pozwoli oszczędzić około 5 mln euro (20 mln zł) rocznie.

Resort Zdrowia rozważa również wprowadzenie regulacji, zgodnie z którymi lekarze będą przepisywać na receptach tylko składnik aktywny leku (API) zamiast nazwy produktu. Farmaceuta będzie proponował pacjentowi dostępne leki zawierające daną substancję farmaceutyczną. System nie obejmie wszystkich leków – leki onkologiczne i psychotropowe będą nadal przepisywane przez lekarzy.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH