Żonglerka pismami sądowymi, a sprzedaż bezpośrednia jak była, tak jest

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   19-07-2010, 07:54

Żonglerka pismami sądowymi, a sprzedaż bezpośrednia jak była, tak jest

Od lutego 2010 roku AstraZeneca rozpoczęła sprzedaż bezpośrednią leków do polskich aptek za pośrednictwem spółki zarejestrowanej w Londynie. To stało się kwestią sporną pomiędzy Izbą Aptekarską i GIF. Sprawa stanęła na wokandzie sądu administracyjnego.

System dystrybucji bezpośredniej, wprowadzony przez AZ w 2009 roku, polega na tym, że producent sprzedaje leki bezpośrednio aptekom, a hurtownik jedynie dostarcza lek do apteki, zarabiając na koszcie dystrybucji. W przetargu na dystrybucję produktów AZ zostały wybrane PGF, Prosper i Torfarm.

Model nie przypadł do gustu właścicielom aptek, głównie indywidualnych. Zdaniem Izby Aptekarskiej, rozwiązanie ogranicza dostęp do leków dla części aptek.  Według danych firmy, w czerwcu tego roku 92 proc. aptek i punktów aptecznych zarejestrowało się w bazie, złożyło zamówienie i zostało zaopatrzonych w produkty AZ: – Obecnie w bazie danych mamy 13 551 aptek, z czego 12 760 w ostatnim kwartale złożyło zamówienie przynajmniej raz i zostało zaopatrzonych w produkty – informuje nas AZ.

Wojna o interpretacje

W lipcu i październiku 2009 roku Główny Inspektor Farmaceutyczny nakazał AZ Polska sp. z o.o. dostosowanie prowadzonej działalności gospodarczej obrotu hurtowego produktami leczniczymi do wymagań ustawy Prawo Farmaceutyczne i rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie podmiotów uprawnionych do zakupu produktów leczniczych w hurtowni farmaceutycznej.  Zdaniem prezesa Naczelnej Izby Aptekarskiej Grzegorza Kucharewicza, decyzja nakazywała AZ sprzedaż leków do wszystkich hurtowni, a więc także poprzez wszystkie hurtownie do wszystkich aptek.

Zdaniem firmy, decyzja GIF mówiła, iż ma dostosować się do wymogów prawa farmaceutycznego, nie precyzując, na czym to dostosowanie ma polegać. „Trzeba pamiętać, iż wątpliwości interpretacyjne GIF dotyczyły wybranych przepisów Prawa farmaceutycznego, nie zaś systemu jako takiego” – odpowiada koncern.

– Od powyższej decyzji GIF pełnomocnik AZ Polska Sp. z o.o. kancelaria Baker & McKenzie Gruszyński i Wspólnicy Kancelaria Prawna wywiódł skargę, która następnie została cofnięta przez samego zainteresowanego pismem z dnia 20 listopada 2009 roku – informuje GIF.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH