Żyjemy dłużej, także dzięki skutecznemu leczeniu

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   29-03-2011, 09:06

Żyjemy dłużej, także dzięki skutecznemu leczeniu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ostatnich 20 latach w Polsce doszło do bezprecedensowego w Europie wzrostu średniej długości życia o 5 lat.

Według prof. Antoniego Gacionga, w dużej części to zasługa lepszych warunków życiowych, ale także znacznie skuteczniejszego leczenia. 

Stan zdrowia społeczeństwa w dużej mierze zależy od przychodów. Leki innowacyjne to głównie leki biologiczne - przeciwciała monoklonalne, białka fuzyjne czy kopie ludzkich białek bądź ich fragmentów. Stosowane są w leczeniu nowotworów, łuszczycy, stwardnienia rozsianego czy chorób ultrarzadkich.

- Zwykle są to leki bardzo drogie, co ogranicza ich dostępność. Bez refundacji na większość nowych leków nie byłoby stać niemal nikogo – ocenia prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego, Karina Jahnz-Różyk,

Po latach, gdy pojawiają się tańsze odpowiedniki, zwane generykami, ceny innowacyjnych leków spadają. Jak zauważył Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, to wytwarzane przez konkurentów generyki pobudzają przemysł farmaceutyczny do innowacji - na nowo wprowadzonych lekach więcej się zarabia.

Jak zauważył dr Janusz Meder. prezes Polskiej Unii Onkologii, dostęp do leków innowacyjnych nie jest w Polsce równy pod względem regionalnym - brak jednolitego sytemu, opartego - wzorem Austrii - na precedensie. W kraju nie ma także pełnego dostępu do wszystkich możliwych terapii.

Wreszcie leczy się często tylko pierwszy rzut choroby i nie ma możliwości zmiany terapii na skuteczniejszą ani kontynuacji jej przy kolejnych rzutach. Gdyby terapie dało się kontynuować, wiele nowotworów stałoby się chorobami przewlekłymi - tak jest na przykład w przypadku stosowanego w białaczkach imatinibu.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH