1 lipca 2021 roku wchodzi w życie nowela rozporządzenia ws. recept

PRAWO

Autor: Dziennik Ustaw   23-06-2021, 11:02

1 lipca 2021 roku wchodzi w życie nowela rozporządzenia ws. recept Celem zmian przepisów rozporządzenia było wprowadzenie postanowień mających na celu uproszczenie procedur związanych realizacją recept Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Przywrócono rozwiązanie, zgodnie z którym przy zbiegu na jednej recepcie oznaczenia kodu uprawnienia dodatkowego pacjenta oraz oznaczenia 100%, względnie „X”, należy realizować receptę zgodnie z tym oznaczeniem, a nie zgodnie z kodem.

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie recept (załącznik).

Celem zmian przepisów rozporządzenia było wprowadzenie postanowień mających na celu uproszczenie procedur związanych realizacją recept.

Jedną ze zmian jest wykreślenie sformułowania „w określonym czasie”. Dotychczas przepis ten interpretowany był w taki sposób, że podając sposób dawkowania przez określenie liczby jednostek dawkowania i ich stosowania z określoną częstotliwością, należy nadto podać docelowy czas kuracji.

Doprecyzowano, że w przypadku, w którym na recepcie nie wpisano, wpisano w sposób nieczytelny, błędny lub niezgodny z art. 96a ustawy sposób dawkowania dla refundowanego produktu leczniczego, wyrobu medycznego, lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego można wydać maksymalnie dwa najmniejsze opakowania tego produktu, wyrobu lub środka określone w wykazie refundacyjnym, a nie jak dotychczas – dwa najmniejsze opakowania dostępne w obrocie.

W przypadku innych produktów leczniczych, wyrobów medycznych lub środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego będzie można jak dotychczas wydać najmniejsze dwa opakowania dostępne w obrocie.

Przywrócono również rozwiązanie obowiązujące w przepisach rozporządzenia z dnia 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept, zgodnie z którym przy zbiegu na jednej recepcie oznaczenia kodu uprawnienia dodatkowego pacjenta oraz oznaczenia 100%, względnie „X”, należy realizować receptę zgodnie z tym oznaczeniem, a nie zgodnie z ww. kodem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH