1 maja mogą wygasnąć pozwolenia na obrót niektórymi lekami

PRAWO

Autor: Parkiet, ER/rynekaptek.pl   25-03-2010, 09:59

1 maja mogą wygasnąć pozwolenia na obrót niektórymi lekami Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od 1 maja br. producenci leków, którzy w ciągu trzech lat od otrzymania pozwolenia nie wprowadzili leku do sprzedaży, zaczną tracić te pozwolenia.

Problemów obawia się  wiele firm farmaceutycznych - informuje Partkiet.

Za ponad miesiąc za­cznie w Pol­sce dzia­łać tzw. klau­zu­la za­cho­dzące­go słońca (sun­set clause), czyli unijne przepisy, mó­wiące, że pra­wo do wpro­wa­dze­nia do ob­ro­tu le­ku wy­ga­sa, je­śli przez trzy la­ta od wy­da­nia de­cy­zji fir­ma z nie­go nie sko­rzy­sta­ła.

O sprawie szeroko informuje także miesięcznik Rynek Zdrowia (nr 3/2010).

– Cechą charakterystyczną klauzuli jest to, że z upływem trzyletniego terminu pozwolenie wygasa z mocy samego prawa, a więc automatycznie, bez potrzeby wydawania decyzji w tym zakresie. W praktyce oznacza to, że „posiadacz” pozwolenia na dopuszczenie do obrotu musi sam monitorować ważność swojego pozwolenia. Nie otrzyma bowiem w Polsce od Ministra Zdrowia decyzji stwierdzającej, że jego pozwolenie wygasło – pisze na łamach Rynku Zdrowia mecenas Ewa Rutkowska z kancelarii Lovells.

I zaznacza, że z przepisów regulujących prowadzenie Rejestru Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium RP można wyciągnąć wniosek, że w Polsce to podmiot odpowiedzialny ma obowiązek powiadomić Prezesa URPL o fakcie wygaśnięcia pozwolenia.

– Wygaśnięcie pozwolenia stanowi bowiem podstawę do wykreślenia produktu z Rejestru, a zgodnie z przepisami w przypadku, gdy do wpisu, jego zmiany lub skreślenia nie jest wymagane wydanie decyzji, czynności tych dokonuje się w ciągu 7 dni od dnia powiadomienia o tym prezesa URPL przez podmiot odpowiedzialny – dodaje mec. Rutkowska.

Adam Kaliszewski ze Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma twierdzi, że 17 firm będzie mieć kłopot z pozwoleniami na 85 produktów leczniczych, m.in. na leki generyczne.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH