15 listopada: zakaz palenia w miejscach publicznych

PRAWO

Autor: GIS, LJ/rynekaptek.pl   12-11-2010, 13:15

15 listopada: zakaz palenia w miejscach publicznych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W poniedziałek (15 listopada) wchodzą w życie przepisy znowelizowanej ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu.

Zakazuje ona całkowicie palenia w placówkach służby zdrowia, szkołach, placówkach oświatowych, obiektach sportowych oraz w służbowych pojazdach, a także barach, pubach i restauracjach o powierzchni poniżej 100 m kwadratowych oraz tych, w których nie można wydzielić odrębnego pomieszczenia dla palących.

Właściciele lokali bez pomieszczeń dla palaczy mogą obawiac się skutków tego zakazu. Część klientów przeniesie się tam, gdzie mogą zapalić. Z drugiej strony już teraz część restauracji podzieliła lokal na część dla niepalących i palących. Amatorzy palenia w szkołach czy szpitalach będą musieli teraz wychodzić do palarni albo na zewnątrz.

Nie wiadomo też, kto miałby egzekwować przpadki złamania zakazu. Straż Miejska nie ma takich uprawnień. Również policja uważa, że kontrolą realizacji przepisów ustawy powinni zajmować się jak dotąd inspektorzy GIS.

Główny Inspektorat Sanitarny nie uchyla się przed zadaniem i zapowiada ogólnopolską kampanię medialną na temat nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Kampania potrwa do 31 grudnia 2010 roku, a przygotowany w jej ramach spot będzie emitowany w większości stacji telewizyjnych w Polsce.

„Celem akcji jest dostarczenie społeczeństwu informacji na temat zmian w prawie, które wchodzą w życie 15 listopada. Strefy bezdymne powstają w zakładach pracy, przedszkolach, szkołach, na uczelniach, w przychodniach, szpitalach, lokalach gastronomiczno-rozrywkowych, kinach, teatrach, domach kultury, obiektach sportowych, miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci oraz na przystankach komunikacji miejskiej” – przypomina GIS.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH