20 października nadzwyczajne posiedzenie Sejmu

PRAWO

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   16-10-2020, 14:10

20 października nadzwyczajne posiedzenie Sejmu Nadzwyczajne posiedzenie Sejmu po weekendzie (fot. Pixabay)

Na 20 października zwołano 9. posiedzenie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas tego spotkania posłowie maja przyjąć ustawę, która m.in. wprowadza klauzulę dobrego Samarytanina i podwyżki dla lekarzy skierowanych do walki z pandemią.

Zgodnie z aktualnie przedstawionym porządkiem obrad zaplanowano:

1. Informację Prezesa Rady Ministrów na temat stanu przygotowania państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i wywoływanej nim choroby COVID-19, a także wirusa grypy w czasie pandemii koronawirusa.

2. Powołanie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, na dodatkowym posiedzeniu zostanie przedłożony projekt ustawy, który wprowadzi kilka nowych rozwiązań w związku z epidemią.

- Pracujemy nad stworzeniem tzw. klauzuli dobrego Samarytanina, która pozwoli lekarzom poczuć się bezpieczniej. W ramach walki z covidem w czasie pandemii, błędy które będą popełniane nieumyślnie nie będą karane - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Projekt ma też zawierać zapisy zwiększające dodatek za pracę w zagrożeniu covidem dla lekarzy  kierowanych do tej pracy - do wysokości 175 proc. wynagrodzenia.

- Będziemy także chcieli uregulować kilka kompetencji, szczególnie w ratownictwie medycznym, po to by uniknąć sytuacji, w których karetka jeździ pomiędzy szpitalami. Koordynator ratownictwa medycznego będzie miał przywilej rozstrzygania sporów w postaci decyzji administracyjnej, co pozwoli na wyciąganie konsekwencji w przypadku braku realizacji. To jest zaledwie kilka podstawowych rozwiązań, nad którymi będziemy chcieli pracować na najbliższym posiedzeniu Sejmu – przekazał minister Niedzielski.

Jak mówił z kolei szef KPRM Michał Dworczyk, w projekcie ma znaleźć się przepis dotyczący nakazu noszenia maseczek - będzie przeniesiony do ustawy i doprecyzowany.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH