28 grudnia - 17 stycznia. Kwarantanna narodowa: co wolno, a czego nie?

PRAWO

Autor: PAP, DK/ rynekaptek.pl   18-12-2020, 08:01

28 grudnia - 17 stycznia. Kwarantanna narodowa: co wolno, a czego nie? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zamknięte stoki narciarskie, zakaz przemieszczania się w Sylwestra, ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych i obiektów hotelowych - to zapowiedziane przez rząd dodatkowe ograniczenia. Kwarantanna narodowa zacznie obowiązywać od 28 grudnia.

W opublikowanym komunikacie rząd poinformował o przedłużeniu etapu odpowiedzialności, podczas którego wprowadzano dodatkowe ograniczenia. Nowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r., czyli do końca przerwy szkolnej.

W noc sylwestrową z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu.

- Na Sylwestra chcemy wprowadzić zakaz i ograniczenia w przemieszczeniu się. To ograniczenie będzie obowiązywało 31 grudnia od godziny 19 do 6 rano dnia następnego. Uzasadnione są tylko i wyłącznie wyjścia z domu w celu zaspokojenia takich potrzeb nagłych, jak wizyta w aptece, wyjście w innym celu na przykład zawodowym - ogłosił minister zdrowia, Adam Niedzielski.

- Za złamanie ograniczenia przemieszczania się w noc sylwestrową będą groziły mandaty - dodał.

Rząd wprowadza także ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych - otwarte pozostaną m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.

Funkcjonowania hoteli będzie ograniczone - dostępne tylko dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze.

Zdecydowano także o zamknięciu stoków narciarskich. Infrastruktura sportowa będzie dostępna tylko w ramach sportu zawodowego. Wprowadzono też 10-dniową kwarantannę dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.

- Bardzo ważnym elementem jest też to, że dla wszystkich osób, które będą przyjeżdżały do Polski transportem zorganizowanym będzie obowiązek odbycia kwarantanny na ogólnych zasadach, czyli 10-dniowej - dodał Adam Niedzielski.

Rząd poinformował, że przedłużone zostaną dotychczasowe zasady i ograniczenia, czyli zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie).

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH