Albo EBM albo medycyna niekonwencjonalna

PRAWO

Autor: wp.pl/rynekaptek.pl   18-03-2011, 12:08

Albo EBM albo medycyna niekonwencjonalna Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od wieków ludzie wierzą w różnorodne terapie i środki, po zażyciu których poczują się lepiej, w seanse i rozmowy mające wpływ na ich samopoczucie. Nikomu tej wiary nie można zabronić. Należy jednak być bardzo ostrożnym, kiedy mówimy o leczeniu – stwierdza dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Przypomina, że leczeniem zajmują się wyłącznie lekarze: - Kiedy mówimy o medycynie, mówimy o lekarzach i medycynie konwencjonalnej. Lekarzom nie wolno współpracować z osobami zajmującymi się leczeniem, ale nieposiadającymi do tego uprawnień. Jeżeli to robią – łamią zapisy Kodeksu Etyki Lekarskiej.

- Lekarzowi nie wolno się posługiwać metodami uznanymi przez naukę za szkodliwe, bezwartościowe lub niezweryfikowanymi naukowo. Nie mówię, że lekarz nie ma wyboru. Albo wybiera wykonywanie zawodu zgodnie z posiadaną wiedzą medyczną, albo zrzeka się tytułu lekarza i wybiera drogę propagowania metod niezweryfikowanych naukowo. Łączenie jednego i drugiego jest niemożliwe – dodaje prezes NRL.

Trzy lata temu w Niemczech zatrzymano oszustów, którzy sprzedali 150 umierającym na raka rosyjski dodatek do żywności Galavit. Preparat ten został dopuszczony w Rosji pod koniec lat 90. Nie przeszedł badań klinicznych, które potwierdziłyby jego właściwości lecznicze.

Mimo to jeden z zatrzymanych, biznesmen, postanowił na nim zarobić. Zainwestował pieniądze w otwarcie specjalnego oddziału szpitalnego w pobliżu Kassel, gdzie za kurację pobierano od chorych 8,5 tys. euro.

Jako organizator tego szalbierczego biznesu spędzi za kratkami siedem lat. Dwaj wspólnicy – lekarz i dziennikarz – posiedzą krócej. Lekarz dostał pięć lat i osiem miesięcy za to, że faszerował chorych „tajemniczym odkryciem rosyjskich naukowców”, dziennikarzowi zasądzono trzy lata za kłamliwe artykuły na temat rewelacyjnych wyników leczenia.

Więcej: http://media.wp.pl/kat,1022945,wid,13229676,wiadomosc.html
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH