Amfetamina zamiast viagry, czyli co można znaleźć w leku z „czarnego rynku”

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   24-11-2010, 17:35

Amfetamina zamiast viagry, czyli co można znaleźć w leku z „czarnego rynku”

Do Narodowego Instytutu Leków trafiają do analizy sfałszowane produkty lecznicze. Gdyby nie czujność celników, trafiłyby do nielegalnego obrotu.

Jak wygląda sklep ze sprzętem elektronicznym w Chinach? Zadowolony sprzedawca zachęca do kupna towaru, np. telefonów komórkowych, „znanych” marek Nukla albo Sorry Ericson. Cena jest konkurencyjna. Można się „dogadać” i kupić hurtem. Tylko ile osób w Polsce kupi sprowadzoną z Chin Nuklę, nie narażając się na śmieszność.

Można sobie wyobrazić, że taka sama strategia handlu dotyczy np. Vigory lub Wagry, które mają mieć działanie podobne do znanego produktu na potencję, zawierającego sildenafil. Na takie podrobione leki jest jednak w Polsce popyt, mimo że ryzyko użycia leku jest dużo groźniejsze dla zdrowia i życia, niż korzystanie z telefonu niewiadomego pochodzenia.

Handel podrobionymi farmaceutykami, lekami w takiej postaci, których nie ma w katalogu producentów (np. w postaci żelu) lub produktami, które mają naśladować oryginał za pomocą skojarzenia z kolorem czy kształem tabletki, jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym.

Garażowa produkcja leków
Już samo podrobienie opakowania zewnętrznego, czy bezpośredniego blistra, jest podrobieniem leku, bo narusza prawa własności intelektualnej firmy, która je produkuje. Ale najczęściej dochodzi do podrobień i opakowania i leku.

- W leku sfałszowanym może być ta sama ilość substancji czynnej, może być jej mniej lub więcej, może nie być jej w ogóle. Do tych produktów dodawane są takie substancje, które „producent” ma pod ręką. Wiemy z doświadczenia, że Polska jest nie tylko odbiorcą leków sfałszowanych. W naszym kraju powstają także nielegalne wytwórnie takich produktów. Przy często garażowej „technologii” wytwarzania do leku dostaje się wiele zanieczyszczeń – mówi
dr Adam Mazurek z Zakładu Wyrobów Medycznych Narodowego Instytutu Leków w Warszawie, ekspert Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH