Antykoncepcja nie w każdej aptece?

PRAWO

Autor: Gazeta Wyborcza Trójmiasto/rynekaptek.pl   09-03-2011, 11:00

Antykoncepcja nie w każdej aptece? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rezolucja "Prawo do klauzuli sumienia w ramach legalnej opieki medycznej", przyjęta w październiku ub. roku przez Radę Europy, wzywa do poszanowania dla przekonań religijnych pracowników medycznych. Mimo że obejmuje polskich lekarzy, aptekarzy już nie.

 

Ci ostatni, według obowiązującego prawa, muszą sprzedawać wszelkie dopuszczone w Polsce do obrotu środki farmaceutyczne – a więc również antykoncepcyjne. Takiego stanu rzeczy nie akceptuje gdański oddział Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski. Wspólnie z Klubem Przyjaciół Ludzkiego Życia - Human Life International-Polska, organizacja założyła stronę internetową www.sumienie-farm.pl.

Wspomniana strona głosi m.in.: "Farmaceuci są zmuszani do sprzedawania środków farmakologicznych niszczących ludzką płodność lub zabijających zarodek ludzki w początkach jego istnienia. To sprzeczne z Kodeksem Etycznym Aptekarza, w którym stwierdza się, że powołaniem aptekarza jest współudział w ochronie życia i zdrowia oraz zapobieganie chorobom, a także, że farmaceuta musi posiadać wolność postępowania zgodnie ze swoim sumieniem".

Ponieważ w zgodzie ze swym sumieniem lekarz może odmówić przepisania lub zastosowania dowolnego środka antykoncepcyjnego, a aptekarzowi prawo na to nie zezwala, zadaniem strony internetowej jest pokazać, jak wiele osób ma wątpliwości co do takiego rozwiązania, argumentuje Małgorzata Prusak z SFKP. Pod wspomnianym adresem www. można podpisać deklarację wyrażającą poparcie dla prawa farmaceutów do sprzeciwu sumienia.  

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH