AOTMiT za refundacją leku Disulone m.in. w zakażeniu HIV i pęcherzycy

PRAWO

Autor: AOTMiT   16-04-2021, 17:17

AOTMiT za refundacją leku Disulone m.in. w zakażeniu HIV i pęcherzycy Prezes Agencji wydał pozytywną rekomendację dla leku Disulone; Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zarekomendował refundację leku Disulone (dapsonum) w kilkunastu wskazaniach.

  • Prezes AOTMiT uznał za zasadne finansowanie ze środków publicznych produktu leczniczego Disulone (dapsonum) we wnioskowanych wskazaniach
  • Dapson jest stosowany od wielu lat zarówno w Polsce, jak i na świecie w określonych sytuacjach klinicznych
  • Lek ma wysoki profil bezpieczeństwa oraz dobrze poznane czynnikami ryzyka wystąpienia działań niepożądanych

 

Prezes AOTMiT zarekomendował wydawanie zgód na refundację produktu leczniczego Disulone (dapsonum) we wskazaniach: choroba Dühringa, choroba Sneddona-Wilkinsona, pemfigoid, linijna IgA dermatoza pęcherzowa, zapalenie naczyń związane z IgA, choroba Haileya-Haileya, zakażenie wirusem HIV, pęcherzyca, piodermia zgorzelinowa, zespół Melkerssona-Rosenthala, guzkowe zapalenie naczyń, pokrzywka naczyniowa, alergiczne zapalenie naczyń, leukocytoklastyczne zapalenie naczyń.

"Za" przemawiają badania naukowe

Jak czytamy w uzasadnieniu rekomendacji, prezes Agencji, biorąc pod uwagę stanowisko Rady Przejrzystości, dostępne dowody naukowe, wytyczne kliniczne, uważa za zasadne finansowanie ze środków publicznych produktu leczniczego Disulone (dapsonum) we wnioskowanych wskazaniach.

AOTMiT zwraca uwagę, że „wytyczne kliniczne wskazują, iż dapson jest lekiem z wyboru w chorobie Dühringa i linijnej IgA dermatozie pęcherzowej oraz jedną z opcji terapeutycznych we wskazaniach: pemfigoid, zakażenie wirusem HIV, pęcherzyca”.

Wskazanie „zakażenie wirusem HIV” odnosi się do zakażeń oportunistycznych związanych z infekcją wirusem HIV. W przypadku zapalenia naczyń związanego z IgA, guzkowego zapalenia naczyń, pokrzywki naczyniowej, alergicznego zapalenia naczyń, leukocytoklastycznego zapalenia naczyń, wytyczne kliniczne nie odnoszą się do ocenianej interwencji.

Lek jest znany od wielu lat

- Nie odnaleziono badań opublikowanych po 2017 roku, dlatego w analizie klinicznej przedstawiono badania dla wskazań: pemfigoid, zakażenie wirusem HIV, pęcherzyca i pokrzywka naczyniowa, które zawarto w opracowaniu z 2017 r. - informuje AOTMiT.

Dapson jest stosowany od wielu lat zarówno w Polsce, jak i na świecie w określonych sytuacjach klinicznych, w szczególności w leczeniu pacjentów z chorobami nieodpowiadającymi na standardowe terapie, a także z rzadkimi schorzeniami dermatologicznymi, do których należy większość z wnioskowanych wskazań - zaznacza AOTMiT.

Dodatkowo, jak czytamy w uzasadnieniu rekomendacji, substancja czynna dapson charakteryzuje się korzystnym profilem bezpieczeństwa oraz dobrze poznanymi czynnikami ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH