Apel o przyspieszenie prac nad ustawą antynarkotykową

PRAWO

Autor: PSPN/rynekaptek.pl   31-01-2011, 12:44

Apel o przyspieszenie prac nad ustawą antynarkotykową Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przedstawiciele Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej i innych organizacji zaapelowali do marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny o przyspieszenie prac nad nowelizacją ustawy antynarkotykowej.

„Niezmiernie istotne jest rozpoczęcie debaty na temat racjonalizacji polskiego prawa narkotykowego i rozpoczęcie prac legislacyjnych nad zmianą obecnie funkcjonującego stanu prawnego. Prosimy o wyznaczenie terminu, w którym projekt ustawy zostanie skierowany do pierwszego czytania w Sejmie” – napisali działacze w liście przekazanym marszałkowi.

Autorzy apelu proszą o „zdecydowane przyspieszenie” prac legislacyjnych i przypominają, że w Polsce „obowiązuje jedna z najsurowszych w skali europejskiej regulacji prawnych związanych z polityką przeciwdziałania narkomanii”, a bardziej restrykcyjne przepisy na kontynencie ma tylko Białoruś.

„W 2000 r. poprzez nowelizację polskiej ustawy narkotykowej wprowadzono zapis penalizujący posiadanie każdej ilości substancji psychoaktywnych, co oznacza, że za posiadanie nawet jednego grama marihuany grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech” – piszą działacze.

W ich opinii, po upływie 10 lat funkcjonowania ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii można stwierdzić, iż nowelizacja ta nie wpłynęła na zmniejszenie zjawiska narkomanii i nie zahamowała rozwoju przestępczości narkotykowej. Badania pokazują, że karani są na ogół ludzie młodzi, którzy nie mają nic wspólnego z przestępczością zorganizowaną.

Przygotowany przez rząd w ub. r. projekt nowelizacji uznają za „pierwszą nieśmiałą próbę zmiany realizowanej w Polsce od dekady strategii zapobiegania narkomanii”. Przesłany do parlamentu rządowy projekt przewiduje, że prokurator – jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa – będzie mógł odstąpić od ścigania, jeżeli zostaną spełnione trzy warunki: narkotyki będą posiadane w małej ilości, na własny użytek, a społeczna szkodliwość czynu będzie znikoma.

Projekt zmierza też do wprowadzenia zasady, że osoby uzależnione należy leczyć, a nie karać. Przeciwko proponowanej zmianie wypowiedział się ostatnio w przesłanym sejmowej komisji stanowisku prokurator generalny Andrzej Seremet.

Pod listem do Grzegorza Schetyny podpisali się m.in. przedstawiciele: PSPN, Społecznego Komitetu ds. AIDS, Ogólnopolskiej Sieci Osób Żyjących z HIV/AIDS „SIEĆPLUS”, Biura Rzecznika Osób Uzależnionych, Krytyka Polityczna, obrońcy praw człowieka, a także lekarze i osoby zaangażowane w pomoc uzależnionym ze stowarzyszeń i instytucji naukowych z zagranicy, w tym Australii, Belgii, Czech, Francji, Holandii, Kanady, Meksyku, Niemiec, Rosji, Stanów Zjednoczonych i Tajlandii.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH