Apteczny "zakaz stadionowy"? Padła taka propozycja

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   18-12-2014, 07:02

Apteczny "zakaz stadionowy"? Padła taka propozycja

Leki wyjeżdżają z Polski dwoma kanałami: legalnym z poziomu hurtowni i nielegalnym z poziomu apteki, która odsprzedaje towar podmiotom, wywożącym leki za granicę - wyjaśniał posłom ekspert firmy IMS.

Środowe (17 grudnia) posiedzenie sejmowej podkomisji zdrowia zajmującej się projektem nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne rozpoczęła prezentacja Stanisława Kasprzyka z IMS, który przedstawił informacje na temat handlu równoległego, wywozu leków, sytuacji polskich aptek i hurtowni, przyczyn powstania negatywnych zjawisk i tego, jak należy je rozwiązywać

Przypomniał, że handel jest zjawiskiem legalnym, mającym miejsce w całej Europie, uzależnionym od czynników ekonomicznych i cenowych i konsumpcyjnych. Najczęściej dotyczy drogich leków specjalistycznych.

- W tym obrocie może znaleźć się praktycznie każdy lek. Jego atrakcyjność dla eksportera wynika z różnic cenowych. Te różnice nie muszą wynosić kilkaset procent. Istotnym korytarzem cenowym jest już 15 proc. różnicy. Handel istniał od wielu lat, ale kryzys finansowy mocno skomplikował sytuację. Powstała presja na obniżanie cen leków, na zmianę marży aptecznych i hurtowych, czyli na cięcia w łańcuchu dystrybucji.

Patrząc na mapę, jednym z najbardziej chłonnych rynków są Niemcy - przyciągają leki o wartości 3 mld euro w cenach producenta. Jest to w dodatku rynek stymulowany, jeśli chodzi o import - apteki mają obligatoryjny obowiązek sprzedaży 5 proc. leków pochodzących z importu.

Przypomniał, że leki wyjeżdżają z Polski dwoma kanałami: legalnym z poziomu hurtowni i nielegalnym z poziomu apteki, która odsprzedaje towar podmiotom, wywożącym leki za granicę: - Eksport leków nie jest monitorowany i nie ma dokładnych danych. Szacunkowa wartość około 200 leków, które są przedmiotem wywozu w 2012 roku wyniosła 1,5 mld zł z poziomu hurtowni i ok. 0,8 mld zł z aptek. Dane za lata 2012 i 2013 są podobne.

Dlaczego Polska? - Nasz kraj to duży, znaczący rynek w Europie. Do tego mamy niskie ceny leków. To oznacza potencjał do eksportu. Czynnikiem dodatkowym jest presja na poprawę wyników finansowych. Trzeba pamiętać, że osiąganie zysków jest celem wielu podmiotów działających na tym rynku. Szukają maksymalizacji zysków na każdym poziomie, kompensacji strat i mniejszych przychodów z powodu redukcji cen i marży - mówił dyrektor Kasprzyk.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH