
Polska apteka wywoziła leki do niemieckiej hurtowni. Bo polska ustawa Prawo farmaceutyczne obowiązuje tylko na terenie Polski.
WSA w Warszawie oddalił skargę spółki na decyzję GIF, który cofnął zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej.
O nieprawidłowościach w aptece inspekcję farmaceutyczną powiadomił urząd skarbowy, który stwierdził podczas kontroli, że apteka prowadziła "wewnątrzwspólnotową" dostawę leków dla kontrahenta z Niemiec.
Przekazał też m.in. faktury VAT sprzedaży leków wraz z potwierdzeniem odbioru towaru przez nabywcę oraz międzynarodowymi samochodowymi listami przewozowymi.
WIF miał bogaty materiał do wszczęcia postępowania w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki.
Ustalono, że apteka sprzedawała do przedsiębiorcy zagranicznego leki ratujące życie i zdrowie, znajdujące się na liście produktów zagrożonych brakiem dostępności, stanowiących przedmiot transakcji w ramach "odwróconego łańcucha dostaw".
Spółka odwołała się od decyzji inspekcji farmaceutycznej, stwierdzając, że zezwolenie zostało cofnięte niesłusznie, bowiem zastosowano błędną interpretację prawa w zakresie tzw. zasady miejsca.
Mianowicie, obrót lekami miał być dokonywany docelowo do hurtowni niemieckiej, a nie polskiej, a polska ustawa Prawo farmaceutyczne obowiązuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a nie Niemiec.
"Stąd zakres jej obowiązywania, w ramach swobodnego przepływu towarów ujętego w rozporządzeniach unijnych i dyrektywie Parlamentu Europejskiego, nie zabraniał takowej sprzedaży" - uzasadniała spółka.
WSA uznał, że - po pierwsze - apteka dostarczała produkty lecznicze do zagranicznego podmiotu gospodarczego w Niemczech, co nie mieściło się w ramach obrotu detalicznego produktami leczniczymi prowadzonego w aptekach ogólnodostępnych.
Po drugie, w aptece ogólnodostępnej nie może być prowadzona działalność polegająca na dokonywaniu sprzedaży produktów leczniczych do zagranicznych podmiotów gospodarczych.
"Błędne jest przekonanie, że takie działanie nie było sprzeczne z prawem, ponieważ obrót lekami miał być dokonywany docelowo do hurtowni niemieckiej, a nie polskiej, a polska ustawa Prawo farmaceutyczne obowiązuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a nie Niemiec" - podkreślił sąd.
VI SA/Wa 1019/20
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych