Apteka: do polskiej hurtowni nie można odsprzedać leków. Ale do niemieckiej już tak

PRAWO

Autor: Orzeczenia Sądów Administracyjnych   07-05-2021, 09:43

Apteka: do polskiej hurtowni nie można odsprzedać leków. Ale do niemieckiej już tak Leki wyjeżdżały do Niemiec. Apteka uważała, że nie lamie prawa (fot. Pixabay)

Polska apteka wywoziła leki do niemieckiej hurtowni. Bo polska ustawa Prawo farmaceutyczne obowiązuje tylko na terenie Polski.

 WSA w Warszawie oddalił skargę spółki na decyzję GIF, który cofnął zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej.

Skarbówka powiadamia inspekcję farmaceutyczną

O nieprawidłowościach w aptece inspekcję farmaceutyczną powiadomił urząd skarbowy, który stwierdził podczas kontroli, że apteka prowadziła "wewnątrzwspólnotową" dostawę leków dla kontrahenta z Niemiec.

Przekazał też m.in. faktury VAT sprzedaży leków wraz z potwierdzeniem odbioru towaru przez nabywcę oraz międzynarodowymi samochodowymi listami przewozowymi.

WIF miał bogaty materiał do wszczęcia postępowania w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki.

Leki wywożono do Niemiec

Ustalono, że apteka sprzedawała do przedsiębiorcy zagranicznego leki ratujące życie i zdrowie, znajdujące się na liście produktów zagrożonych brakiem dostępności, stanowiących przedmiot transakcji w ramach "odwróconego łańcucha dostaw".

Spółka odwołała się od decyzji inspekcji farmaceutycznej, stwierdzając, że zezwolenie zostało cofnięte niesłusznie, bowiem zastosowano błędną interpretację prawa w zakresie tzw. zasady miejsca.

Mianowicie, obrót lekami miał być dokonywany docelowo do hurtowni niemieckiej, a nie polskiej, a polska ustawa Prawo farmaceutyczne obowiązuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a nie Niemiec.

"Stąd zakres jej obowiązywania, w ramach swobodnego przepływu towarów ujętego w rozporządzeniach unijnych i dyrektywie Parlamentu Europejskiego, nie zabraniał takowej sprzedaży" - uzasadniała spółka.

Apteka nie może sprzedawać do zagranicznych podmiotów

WSA uznał, że - po pierwsze - apteka dostarczała produkty lecznicze do zagranicznego podmiotu gospodarczego w Niemczech, co nie mieściło się w ramach obrotu detalicznego produktami leczniczymi prowadzonego w aptekach ogólnodostępnych.

Po drugie, w aptece ogólnodostępnej nie może być prowadzona działalność polegająca na dokonywaniu sprzedaży produktów leczniczych do zagranicznych podmiotów gospodarczych.

"Błędne jest przekonanie, że takie działanie nie było sprzeczne z prawem, ponieważ obrót lekami miał być dokonywany docelowo do hurtowni niemieckiej, a nie polskiej, a polska ustawa Prawo farmaceutyczne obowiązuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a nie Niemiec" - podkreślił sąd.

VI SA/Wa 1019/20

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH