Apteka jak hurtownia, czyli jak łamane jest prawo farmaceutyczne

PRAWO

Autor: LJ/rynekaptek.pl   14-09-2010, 21:16

Apteka jak hurtownia, czyli jak łamane jest prawo farmaceutyczne Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Coraz więcej aptek handluje lekami pomiędzy sobą lub odsprzedaje towar innym hurtowniom. Inspekcja farmaceutyczna uznaje takie działania aptek za zabroniony prawem odwrotny łańcuch zaopatrzenia.

Firmy farmaceutyczne broniąc się przed handlem równoległym, wprowadziły rozwiązania (np. sprzedaż bezpośrednią, polegającą na ograniczeniu kanałów dystrybucji swoich wybranych produktów jedynie do dużych hurtowni), by zablokować możliwość nabywania tańszych leków w Polsce i odsprzedawania ich po niższych cenach w innych państwach.

W odpowiedzi eksporterzy równolegli zaczęli odkupywać leki od aptekarzy, którzy przejęli rolę hurtowni.

Odwrotny łańcuch dystrybucji

Jednak jak informuje Śląska Izba Aptekarska, inspekcja farmaceutyczna otrzymuje informacje o aptekach, które dokonały znaczący wzrost zakupów niektórych leków w porównaniu z poprzednimi miesiącami.

– Na rynku aptecznym pojawiły się dwojakie działania niezgodne z ustawą prawo farmaceutyczne – ocenia Stanisław Piechula, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Pierwszy z nich, to odsprzedawanie przez apteki leków innej hurtowni farmaceutycznej niż tej, w której lek został zakupiony – inspekcja nazywa ten proceder odwrotnym łańcuchem zaopatrzenia, który najczęściej jest wykorzystywany do pozyskiwania leków z rynku aptecznego na eksport równoległy.

Drugi z nich to sprzedawanie towaru pomiędzy aptekami, najczęściej w celu dzielenia się większymi pakietami i poszukiwaniem sposobów na zapewnienie pacjentom niższych cen. Zgodnie z obowiązującym prawem ten proceder jest także niedopuszczalny.

Pierwszy wyrok
W sprawie prowadzenia przez aptekę działalności hurtowej, na którą nie miała pozwolenia, zapadł już pierwszy wyrok. W czerwcu br. Sąd Rejonowy w Pile uznał, że 35-letni aptekarz z Suchego Lasu pod Poznaniem złamał prawo, uczestnicząc w tzw. eksporcie równoległym leków.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH