
Tylko dostrzegalny i bezsporny związek pomiędzy nabywanymi usługami pomocy prawnej a czynnościami wykonywanymi w aptece uprawnia do odliczenia podatku VAT za te usługi - oceniła skarbówka.
Skarbówka musiała rozstrzygać w takiej sprawie: małżeństwo prowadzi aptekę. Firma jest zarejestrowana na męża. Żona jest osobą współpracującą - jest farmaceutką i posiada uprawnienia do prowadzenia apteki. Takich uprawnień nie posiada mąż.
Żona ma postępowanie dyscyplinarne przed izbą aptekarską. Były pracodawca oskarża ją o naruszenie prawa farmaceutycznego oraz zasad etyki zawodowej. Jeśli kobieta straci prawo wykonywania zawodu, to również możliwość kierowania apteką. Sytuacja finansowa właściciela nie pozwala na zatrudnienie innej osoby o odpowiednich kwalifikacjach. Dlatego przegrana w postępowaniu dyscyplinarnym żony spowoduje likwidację prowadzonej przez niego apteki - opisuje "Rzeczpospolita".
W tej sytuacji mężczyzna skorzystał z usług kancelarii prawnej, która reprezentuje jego żonę przed izbą aptekarską. Z otrzymanej faktury z kancelarii chciał odliczyć VAT uznając, że usługa prawna została nabyta na potrzeby zabezpieczenia dochodu z działalności gospodarczej. Wydatek jest więc związany z wykonywaniem czynności opodatkowanych VAT.
Jednak skarbówka uznała, że w tym przypadku usługa kancelarii nie dotyczy osiągnięcie przez mężczyznę obrotu opodatkowanego VAT, a usługi kancelarii prawnej mają charakter osobisty, bowiem chodzi w nich o utrzymanie posiadanych przez żonę uprawnień.
Więcej: www.rp.pl
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych