Apteka nie zrealizuje z refundacją recepty wystawionej po 1 lipca na starym druku

PRAWO

Autor: Magazyn Aptekarski   30-06-2021, 14:02

Apteka nie zrealizuje z refundacją recepty wystawionej po 1 lipca na starym druku Termin realizacji recepty papierowej wyznacza lek o najkrótszym terminie realizacji, co ma na przykład znaczenie w przypadku wykupienia antybiotyków (fot. LJ)

Mgr farm. Agnieszka Anczykowska przygotowała ściągę, co zmienia się w zakresie wystawiania i realizacji recept od 1 lipca. Wskazuje sześć ważnych punktów.

Opracowanie farmaceutki opublikował Magazyn Aptekarski.

Zmiany w sześciu punktach

Pierwszy punkt: realizacja recept wystawionych przed 01.07.2021 odbywa się na dotychczasowych zasadach - zgodnie z najnowszymi zapisami „Recepty wystawione i niezrealizowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia realizuje się na zasadach dotychczasowych”.

Pobierając e-receptę autoryzowaną do końca czerwca lub mając w ręce receptę papierową wystawioną przed 1 lipca 2021 r., możemy realizować ją zgodnie przejściowymi zasadami.

Drugi punkt: są nowe wzory recept papierowych, obligatoryjne dla recept wystawionych po 1 lipca 2021

Starsze druki funkcjonują już tylko do 30 czerwca 2021 roku.

A jak wygląda realizacja recept na starych drukach?

- Od 1 lipca 2021 r. w przypadku recept wystawionych przed tą datą, apteka powinna - w mojej ocenie - skorzystać z prawa do realizacji recept na zasadach dotychczasowych. Zasady dotychczasowe dopuszczały stosowanie starszych druków recept - ocenia farmaceutka.

Zaś w przypadku recept papierowych wystawionych od 1 lipca 2021 r., apteka odmówi realizacji z refundacją, jeśli recepta nie będzie zgodna z aktualnym wzorem.

Kolejne punkty opracowania dotyczą zmian:

- w dawkowaniu,

- zasadzie, iż termin realizacji recepty papierowej wyznacza lek o najkrótszym terminie realizacji, co ma na przykład znaczenie w przypadku wykupienia antybiotyków,

- w realizacji recept z dodatkowym uprawnieniem pacjenta przy oznaczeniu refundacji X lub 100% oraz

- realizacji recept na leki psychotropowe.

Więcej: https://aptekarski.com/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH